Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Ντέιβις δεν μπορεί να αποτρέψει το καναδικό σοκ - Το Μεξικό...

Ο Ντέιβις δεν μπορεί να αποτρέψει το καναδικό σοκ – Το Μεξικό έδωσε παράσταση

Παρά τους δύο πόντους του Αλφόνσο Ντέιβις, ο Καναδάς έμεινε άναυδος στα προημιτελικά του CONCACAF Nations League. Το Μεξικό γλίτωσε οριακά από αυτή τη μοίρα – και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε ένα εισιτήριο για το Κόπα Αμέρικα

Πριν από ένα χρόνο, η εθνική ομάδα του Καναδά συμμετείχε σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά από το 1986 – αλλά τώρα το κλίμα είναι ανησυχητικό. Το βράδυ της Τρίτης (ώρα Κεντρικής Ευρώπης), ο Αλφόνσο Ντέιβις και η παρέα του έχασαν αιφνιδιαστικά το δεύτερο παιχνίδι του προημιτελικού του CONCACAF Nations League στην έδρα της Τζαμάικα με 2-3.

Οι Καναδοί όχι μόνο αποκλείστηκαν από τη διοργάνωση, αλλά έχασαν και το απευθείας εισιτήριο για το Copa America 2024, το οποίο είχαν προγραμματίσει να κερδίσουν. Αντ’ αυτού, πρέπει τώρα να προσβλέπουν στα πλέι οφ του Μαρτίου, στα οποία οι τέσσερις ηττημένοι των προημιτελικών του Nations League θα διεκδικήσουν δύο ακόμη θέσεις.

Μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, όλα έδειχναν να πηγαίνουν σύμφωνα με το σχέδιο απέναντι στην Τζαμάικα στο δεύτερο παιχνίδι: Ο επαγγελματίας της Μπάγερν Davies έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα 1-0 στην ανάπαυλα με το 15ο διεθνές γκολ του. Αλλά σε ένα ξέφρενο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα άλλαξαν μπροστά σε 17.588 φιλάθλους στο Τορόντο.

Το διπλό γκολ του Σάμαρ Νίκολσον (62ο και 66ο) αποκρούστηκε αμέσως από τον Ισμαέλ Κονέ από πάσα του Ντέιβις (2-2, 69ο). Όμως ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο επέζησε από τον έλεγχο του VAR και το οποίο μετέτρεψε σε πέναλτι ο Μπόμπι ντε Κορντόβα-Ρέιντ (78ο), έβαλε τους φιλοξενούμενους για τα καλά στο δρόμο της νίκης. Ούτε η αριθμητική υπεροχή στις καθυστερήσεις μετά την κίτρινη κάρτα του Ντεμαράι Γκρέι (84ο) δεν βοήθησε τον Καναδά.

Ενδέκατο λεπτό του πρόσθετου χρόνου και πέναλτι σώζουν το Μεξικό

Το Μεξικό, από την άλλη πλευρά, απέφυγε ένα παρόμοιο σοκ με δραματικό τρόπο. Απέναντι στην Ονδούρα, η δωδέκατη ομάδα στην παγκόσμια κατάταξη έσβησε την ήττα με 2-0 του πρώτου αγώνα χάρη σε ένα γκολ του επαγγελματία της West Ham, Edson Alvarez, στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, πριν πάρει το προβάδισμα στα πέναλτι. Ο Cesar Huerta κατάφερε να εκτελέσει τρεις φορές το καθοριστικό πέναλτι (4-2), καθώς ο τερματοφύλακας Edrick Menjivar είχε φύγει δύο φορές πολύ νωρίς από τη γραμμή της εστίας του.

Στον τελικό του Nations League, το Μεξικό θα αντιμετωπίσει τον Παναμά στα ημιτελικά του Μαρτίου, ενώ η Τζαμάικα θα αναμετρηθεί με την κάτοχο του τίτλου ΗΠΑ. Όμως η επιβεβαίωση της συμμετοχής στο Κόπα Αμέρικα είναι ακόμη πιο πολύτιμη για τις τέσσερις ομάδες του