Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μπενζεμά και ο Καντέ σκοράρουν: Auckland: Η Al Ittihad νίκησε την...

Ο Μπενζεμά και ο Καντέ σκοράρουν: Auckland: Η Al Ittihad νίκησε την Auckland

Η πρωταθλήτρια της Σαουδικής Αραβίας Al-Ittihad άνοιξε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων με νίκη. Η ομάδα των Μπενζεμά και Καντέ νίκησε 3-0 την Άουκλαντ Σίτι στα προκριματικά το βράδυ της Τρίτης

Η Al-Ittihad άνοιξε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων με μια εμφατική νίκη με 3-0 στον προκριματικό αγώνα για τα προημιτελικά. Η ομάδα του προπονητή Μαρσέλο Ντανιέλ Γκαλάρδο πέτυχε και τα τρία γκολ της Άουκλαντ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που σημαίνει ότι το παιχνίδι είχε σχεδόν κριθεί στο ημίχρονο

Μπενζεμά και Καντέ σκοράρουν

Τα γκολ ήρθαν με διαφορά έντεκα λεπτών το ένα από το άλλο. Αρχικά, ο επιθετικός Ρομαρίνιο έκανε το 1:0 (29′). Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, ο Καντέ μπήκε και ο ίδιος στον πίνακα των σκόρερ. Ο πρώην παίκτης της Τσέλσι σκόραρε από τα 15 μέτρα με πλασέ μετά από κόρνερ. Στο 40ο λεπτό, ο Μπενζεμά, το άλλο εξέχον όνομα της Αλ Ιτιχάντ, έκανε τη διαφορά. Ο Al-Shanqeeti έπαιξε ένα-δύο με τον Kanté στο δεξί άκρο του πέναλτι πριν βρει τον πρώην Μαδριλένο, ο οποίος βρισκόταν στην ιδανική θέση, με μια κοφτή σέντρα και το μόνο που είχε να κάνει ήταν να βάλει την μπάλα από κοντά

Νέα μορφή από το 2025

Η νίκη στέλνει την Al-Ittihad στα προημιτελικά και θα αντιμετωπίσει την Al-Ahly την Παρασκευή (7μμ). Στη συνέχεια, η Μάντσεστερ Σίτι θα παίξει επίσης στα ημιτελικά (18/19 Δεκεμβρίου).

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων θα διεξαχθεί για τελευταία φορά φέτος με τη συνήθη μορφή του. Μετά από διακοπή ενός έτους, το τουρνουά θα διεξαχθεί το 2025 με 32 ομάδες. Και οι έξι συνομοσπονδίες θα λάβουν τότε θέσεις εκκίνησης. Η Ευρώπη θα εκπροσωπηθεί από δώδεκα ομάδες, συμπεριλαμβανομένων των περσινών νικητών του Champions League Μάντσεστερ Σίτι, Ρεάλ Μαδρίτης και Τσέλσι FC.