четвъртък, май 2, 2024
HomeSerie AМоуриньо се скара два пъти и бе изгонен - на Дибала може...

Моуриньо се скара два пъти и бе изгонен – на Дибала може да се разчита

В края на 19-ия ден от Серия А съседите от Аталанта Бергамо и АС Рома се изправиха един срещу друг в битката за международните места. Встрани от двата гола Жозе Моуриньо отново влезе в заглавията на вестниците

Треньорът на Рома Жозе Моуриньо бе оставен да изревава във втория си домакински мач за годината – през седмицата те се наложиха с 1:0, за да победят с 2:1 отбора от Серия Б US Cremonese в последния 16-и кръг на Копа Италия. Отново със съдията. Аурелио Аурелиано, който съдийстваше сблъсъка между АС и Аталанта Бергамо в края на 19-ия мач, не отсъди бутане и избутване от страна на бившия играч на Шалке Колашинац срещу Дибала, който владееше топката, като фаул и следователно евентуално като аварийна спирачка малко преди почивката. VAR също не се намеси, като вместо това „Специалния“ получи жълт картон за оплакванията си.

Свирката можеше да бъде надута, тъй като Колашинац не беше направил никакво движение към топката, но решението остана в сила. Точно както и фактът, че отборът на Рома, който доминираше в неделя вечер на Стадио Олимпико, просто не успя да превърне превъзходството си в преднина

Всъщност Аталанта на Джан Пиеро Гасперини, който през седмицата бе търсен и в турнира за купата (3:1 срещу Сасуоло Калчо), изненадващо поведе. След центриране на Миранчук, който се бе преместил в по-външно положение, Коопмайнерс се задържа в центъра срещу твърде пасивния Карсдорп и кимна вкъщи за 1:0 (8-а минута). По-късно де Кетелаер едва не направи 2:0, но стражът на AS Руи Патрисио направи изключително спасяване (22-ра минута)

Дибала вкара от бялата точка

Но това беше толкова добро, колкото в атаката на Бергамо, която беше затворена за дълги участъци от Манчини, Кристанте & Ко. Атакуващото звено на „джалоросите“, центрирано около пъргавия Дибала, който трудно се отделяше от топката, предлагаше много повече, дори ако финалният пас често липсваше. Все пак имаше и шансове, но стражът на Аталанта Карнезеки беше човекът на момента. Вратарят спаси срещу Лукаку (21-ви) и коварно отклонено кроше на Дибала (21-ви) – имаше и късмет, че Дибала не успя да уцели топката от най-добрата позиция (33-ти), а съотборник спаси на линията след завършващ удар на Карсдорп (35-ти).

Защо все пак се стигна до 1:1 на почивката? Защото професионалистът на Бергамо Руджери комично протегна крак, когато Карсдорп нанесе току-що описания удар, и удари с шпайковете си противника по крака. Резултатът беше дузпа, която Дибала не пропусна с уверен удар в десния ъгъл (39′). Такъв щеше да бъде резултатът на почивката, отчасти защото бутането на Колашинац върху Дибала в продълженията не доведе до дузпа

Моуриньо скочи и видя червено

Второто полувреме се разказва бързо: Дълго време не се случваше нищо, освен половинчати завършващи удари или удар на Дибала отдясно над вратата (56-и). Вместо това двата отбора си пречеха един на друг, извършваха се фаулове и се рискуваше малко

Големият брой смени допълнително затрудни и без това почти несъществуващия поток на играта. Едва в заключителните етапи римляните отново вдигнаха оборотите, като се стремяха към 2:1 и създаваха шансове по пътя си. Лукаку обаче пропусна веднъж от трудна позиция (80′), преди белгиецът да стреля надясно (82′), а по-късно почти се пропука в продължението на мача и не му бе свирен предполагаем фаул. Това отново разстрои Моуриньо, който отново изруга, нахлу на терена, скочи веднъж в тревата в гнева си и малко след това видя следващия картон за това си неправомерно поведение – червен и изгонване за „Специалния“, което не се случва за първи път по негово време в Рома

В крайна сметка на таблото на „Олимпико“ светна 1:1 – твърде малко и за двата клуба в битката за международни отличия. Градското дерби очаква Рома в четвъртфиналите на Копа Италия в сряда вечер (18:00 ч.), също на стадион Лацио Рим. Аталанта също е сред последните осем отбора и ще се изправи срещу Милан няколко часа по-късно на „Сан Сиро“ (21:00 ч.).