Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μαρκίνιος στο τελευταίο λεπτό: Η Βραζιλία κρατά τον ρυθμό της Αργεντινής

Ο Μαρκίνιος στο τελευταίο λεπτό: Η Βραζιλία κρατά τον ρυθμό της Αργεντινής

Μετά την Αργεντινή, η Βραζιλία κράτησε και αυτή τη δική της πορεία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ωστόσο, η νίκη με 1-0 στο Περού δεν ήταν μια λαμπρή εμφάνιση

Μετά τη νίκη με 5:1 επί της Βολιβίας, ο προσωρινός προπονητής Φερνάντο Ντίνις έπαιξε ξανά με την ίδια ενδεκάδα – και δικαιώθηκε μόνο στις καθυστερήσεις. Αυτός και οι οπαδοί της Seleçao έπρεπε να περιμένουν μέχρι λίγο πριν από το τέλος για το λυτρωτικό γκολ. Ο Μαρκίνιος με κεφαλιά έστειλε στα δίχτυα της Λίμα ένα κόρνερ του Νεϊμάρ στο 90ό λεπτό.

“Κανείς δεν πίστευε ότι θα μπορούσαμε να σκοράρουμε από μια νεκρή μπάλα σε εκείνο το σημείο, αλλά και αυτό είναι μέρος του παιχνιδιού μας”, δήλωσε μετά ο αμυντικός της Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Γκερέρο στην αρχική ενδεκάδα για το Περού

Πριν από αυτό, πολλές λάθος πάσες είχαν παρεισφρήσει στο παιχνίδι των παγκόσμιων πρωταθλητών ρεκόρ. Στο πρώτο ημίχρονο, το VAR πήρε πίσω δύο γκολ των Βραζιλιάνων για οφσάιντ, συμπεριλαμβανομένης μιας κεφαλιάς του Ριτσαρλισόν που χρειάστηκαν επτά λεπτά για να επανεξεταστεί

Με τη νίκη επί των Περουβιανών, οι οποίοι είχαν τον αιώνιο Πάολο Γκερέρο στην αρχική ενδεκάδα, η Βραζιλία παραμένει πρώτη στον προκριματικό όμιλο της Νότιας Αμερικής – μπροστά από τους Αργεντινούς, οι οποίοι ισοβάθμησαν στους βαθμούς μετά τη νίκη τους με 3-0 στη Βολιβία.