Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ ΜακΤομινέι διπλασιάζει στις καθυστερήσεις και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικά την Μπρέντφορντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετέτρεψε τη σίγουρη ήττα σε νίκη της τελευταίας στιγμής μέσα σε τέσσερα λεπτά χάρη στον αναπληρωματικό Σκοτ ΜακΤομινέι, βάζοντας τέλος στη μικρή ξηρασία των δύο συνεχόμενων υποχρεωτικών ηττών της προς το παρόν

Με τους Μαγκουάιρ και Έβανς στη θέση των Βαράν και Χάνιμπαλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε στην 8η αγωνιστική μετά την πικρή ήττα των “κόκκινων διαβόλων” με 3-2 στο Champions League από τη Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης την Τρίτη.

Ο Τζένσεν εκμεταλλεύεται τα απανωτά λάθη της Γιουνάιτεντ

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε επιφυλακτικά και είχε πολλή άμμο στα γρανάζια της, ειδικά στην επίθεση. Αν και οι Κόκκινοι Διάβολοι έδειξαν κατά διαστήματα καλές προσεγγίσεις, δεν υπήρξαν ευκαιρίες για γκολ που να αξίζουν αναφοράς. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι κάλεσαν την Μπρέντφορντ να μπει στο παιχνίδι. Μετά από μια μοιραία αστοχία του Κασεμίρο και μια αποτυχημένη προσπάθεια απομάκρυνσης του Λίντελοφ, ο Γένσεν ήταν αυτός που νίκησε τον Ονάνα και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 1-0 (26ο λεπτό).

Ο Ράσφορντ πλησιάζει

Οι Κόκκινοι Διάβολοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα και μόλις δέκα και πλέον λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Ράσφορντ δημιούργησε κάποιο κίνδυνο για γκολ, αφού ο Άγγλος με κακή απόδοση έβγαλε τον Γουίσα (37΄). Ο Έρικ τεν Χαγκ έβγαλε τον Κασεμίρο στην ανάπαυλα και έβαλε τον Έρικσεν, ο οποίος τουλάχιστον έθεσε σε εγρήγορση τις “μέλισσες” με το μακρινό του σουτ στο 53ο λεπτό. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να έχει περισσότερη κατοχή, αλλά έκανε πολύ λίγα πράγματα με αυτήν, και οι Κόκκινοι Διάβολοι ήταν απλά πολύ απρόσφοροι επιθετικά.

Οι μικρές ευκαιρίες του Garnacho (76ο) ή του Bruno Fernandes (78ο) δεν δημιούργησαν προβλήματα στον Strakosha. Αντιθέτως, ο Ονάνα χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές και να αποτρέψει την προδικαστική απόφαση. Αρχικά, ο αμυντικός της Γιουνάιτεντ απέκρουσε δυνατά τον Maupay (83ο), ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Onana ήταν και πάλι σε ετοιμότητα απέναντι στον Nörgaard (84ο).

Ο McTominay γυρίζει το παιχνίδι στις καθυστερήσεις

Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων φάνηκε ότι η Μπρέντφορντ θα συνέχιζε να υπερασπίζεται καθαρά τους τρεις βαθμούς της, αλλά οι “μέλισσες” δεν είχαν υπολογίσει τον αναπληρωματικό McTominay. Ο Σκωτσέζος αρχικά ισοφάρισε (90.+3) και στη συνέχεια με κεφαλιά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων γύρισε εντελώς το παιχνίδι (90.+7).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξενεί τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μετά τη διεθνή διακοπή (21 Οκτωβρίου, 21:00). Η Μπρέντφορντ υποδέχεται την Μπέρνλι λίγες ώρες νωρίτερα (4μμ).