Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Κλίνσμαν ανασαίνει με ανακούφιση: Αράμπ σώζει τη Νότια Κορέα από την...

Ο Κλίνσμαν ανασαίνει με ανακούφιση: Αράμπ σώζει τη Νότια Κορέα από την ισοπαλία.

Η Νότια Κορέα γλίτωσε οριακά την αμηχανία στη δεύτερη αγωνιστική του Ασιατικού Κυπέλλου. Μόνο ένα αυτογκόλ στις καθυστερήσεις απέναντι στην Ιορδανία έφερε την ισοφάριση

Ο προπονητής της Νότιας Κορέας Jürgen Klinsmann ήθελε να κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τη φάση των 16 στον δεύτερο αγώνα του ομίλου κόντρα στην Ιορδανία μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Μπαχρέιν (3:1). Για το σκοπό αυτό, χρησιμοποίησε το ίδιο αρχικό σχήμα, με τον Κιμ της Μπάγερν και το αστέρι της Τότεναμ, Σον, να επιστρέφουν στην ενδεκάδα. Ο Τζονγκ της Στουτγάρδης αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Και οι Κορεάτες ξεκίνησαν καλά: ο Son μετέτρεψε ένα πέναλτι μετά από μόλις εννέα λεπτά για να πάρει το προβάδισμα. Αλλά μετά από αυτό, τα φαβορί άφηναν όλο και περισσότερο τα πράγματα να ξεφεύγουν. Η Ιορδανία, η οποία κέρδισε στο πρώτο της παιχνίδι τη Μαλαισία με 4-0, μπήκε όλο και καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Klinsmann

Η Ιορδανία γυρίζει το παιχνίδι πριν την ανάπαυλα

Οι αουτσάιντερ γύρισαν το παιχνίδι πριν την ανάπαυλα με διπλό χτύπημα μέσα σε δέκα λεπτά. Αρχικά, ο Y.-W. Park με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία του μετά από ανεπιτυχή απόκρουση σε κόρνερ (37′), ενώ στη συνέχεια ο Al-Naimat έβγαλε ένα δυνατό σουτ στη συνέχεια στην αριστερή γωνία (45.+6).

Η Νότια Κορέα ξεκίνησε σχεδόν φουριόζα μετά την ανάπαυλα και συνέχισε να πιέζει την Ιορδανία, αλλά δύσκολα δημιούργησε επικίνδυνες ευκαιρίες για γκολ. Η Ιορδανία αμύνθηκε βαθιά και κράτησε τους χώρους στενούς, αφήνοντας τη Νότια Κορέα κυρίως με μακρινά σουτ – από τα 14 σουτ που είχαν οι Κορεάτες σε κάποια φάση, μόνο τέσσερα βρήκαν στόχο για τον Αμπντουλαϊλά. Η Ιορδανία δεν παρήγαγε ουσιαστικά τίποτα στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και οι πολλά υποσχόμενες αντεπιθέσεις δεν ολοκληρώνονταν πλέον με συνέπεια

Και οι δύο ομάδες σε εξαιρετική θέση εκκίνησης

Στο τέλος, ένα αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσια: Λίγο μετά την έναρξη των έντεκα λεπτών των καθυστερήσεων, ο Αλ-Αράμπ απέκρουσε στα δικά του δίχτυα ένα σουτ του Χουάνγκ, το οποίο θα έπρεπε να είχε αποκρούσει (90.+1). Στη συνέχεια, ο Χονγκ είχε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το νικητήριο γκολ λίγο πριν το τέλος, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να χτυπήσει την εξωτερική πλευρά των διχτύων από πολύ κοντά (90.+9).

Έτσι έμεινε η ισοπαλία, η οποία φέρνει και τις δύο ομάδες σε καλή θέση για την πρόκριση στους 16 την τελευταία αγωνιστική – η Νότια Κορέα αντιμετωπίζει τη Μαλαισία την Πέμπτη (12.30μμ), η Ιορδανία το Μπαχρέιν την ίδια ώρα.