Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Ικάρντι λάμπει με ονειρικό γκολ και ασίστ στις καθυστερήσεις: Η Γαλατασαράι...

Ο Ικάρντι λάμπει με ονειρικό γκολ και ασίστ στις καθυστερήσεις: Η Γαλατασαράι νίκησε 3:2

Η

Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης παραλίγο να μην ξεπεράσει την ισοπαλία στη Molde FK παρά τη μεγαλύτερη αγωνιστική κλάση και την οπτική υπεροχή της, αλλά στη συνέχεια ο Ικάρντι οδήγησε τους Τούρκους σε νίκη στις καθυστερήσεις.

Στην Κωνσταντινούπολη, η λαχτάρα για τα ευρωπαϊκά ποδοσφαιρικά φεστιβάλ είναι μεγάλη. Αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους η Γαλατασαράι έβαλε βαθιά το χέρι στην τσέπη το καλοκαίρι και απέκτησε τον Ικάρντι σε μόνιμη βάση. Ο Αργεντινός ήταν υπεύθυνος για το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ στη Molde FK.

Στο 29ο λεπτό, τελείωσε μια μπαλιά που χτύπησε ο Akgün στο δεξί πεντάγωνο με ένα πανέμορφο βολέ στη μακρινή γωνία. Ήταν το 200ό του γκολ σε επίπεδο συλλόγων (124 με την Ίντερ Μιλάνο, 38 με την Παρί Σεν Ζερμέν, 27 με τη Γαλατασαράι, 11 με τη Σαμπντόρια Γένοβα).

Οι Νορβηγοί είχαν προηγηθεί με κεφαλιά του Έλινγκσεν μετά από κόρνερ στο 8ο λεπτό, αλλά ο κεντρικός αμυντικός αργότερα, στο 25ο λεπτό, με κεφαλιά μέσα από το τείχος έστειλε στα δίχτυα του το απευθείας ελεύθερο σουτ του Σέρτζιο Ολιβέιρα.

Ο Μολντέ αντιδρά μετά την ανάπαυλα

Τα “λιοντάρια” από τον Βόσπορο ήταν η καλύτερη ομάδα, είχαν μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι και περισσότερες ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν πάντα συνεπείς στα τελειώματα των φάσεων. Η τιμωρία γι’ αυτό ήρθε μετά την ανάπαυλα, όταν ο Knudtzon ξέφυγε από τη δεξιά πλευρά και βρήκε τον Haugen με μακρινό πλάγιο άουτ. Ο Χάουγκεν ήταν ευγνώμων και σημείωσε το πανηγυρικό 2:2 (56.).

Οι Νορβηγοί “no names” αποδείχθηκαν πραγματικά σκληρό καρύδι, αμυντικά η Μόλντε στάθηκε σταθερά και εξέπεμψε επανειλημμένα κινδύνους μέσω αντεπιθέσεων. Ο προπονητής της Κωνσταντινούπολης Οκάν Μπουρούκ δεν μπορούσε να μείνει ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του, η οποία συχνά άφηνε πολύ χώρο στο κέντρο και δεν είχε πάντα τις σωστές ιδέες όταν έπαιζε μπροστά.

Ο Ντεμιρμπάι μπαίνει, ένα άλλο τζόκερ αποφασίζει

Όπως και ο Τέτε, ο Ντεμιρμπάι, που αποκτήθηκε από τη Λεβερκούζεν, μπήκε μόνο ως αλλαγή και δεν μπόρεσε να δώσει στους Τούρκους τη νίκη που τόσο πολύ ήθελαν. Ένας Νορβηγός αναπληρωματικός όμως τα κατάφερε: Αφού ο Ικάρντι πέρασε τον κακώς τοποθετημένο Μπιόρνμπακ μετά από μακρινή μπαλιά και πλάσαρε τον Μίντσεϊ, ο τελευταίος δεν είχε παρά να σπρώξει στο κενό τέρμα (90.+3).

Με τη νίκη με 3:2 στις αποσκευές τους, οι Τούρκοι ταξιδεύουν πλέον στην πατρίδα τους, όπου μπορούν και θέλουν να προκριθούν στους ομίλους σε μία εβδομάδα. Η σέντρα είναι την ερχόμενη Τρίτη στο Rams Park στις 9μμ.