Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Ξεκάθαρα πέναλτι": Ο Χόφμαν δεν έχει καμία αμφιβολία για την ορθότητα του...

“Ξεκάθαρα πέναλτι”: Ο Χόφμαν δεν έχει καμία αμφιβολία για την ορθότητα του πέναλτι

Το πέναλτι στις καθυστερήσεις ήταν το κύριο θέμα συζήτησης μετά τον αγώνα μεταξύ της Μπάγερν και της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Ο παίκτης που υπέπεσε σε φάουλ έχει ξεκάθαρη άποψη για το σκηνικό.

Το βράδυ της Παρασκευής, η FC Bayern και η Bayer Leverkusen έπαιξαν ένα κορυφαίο παιχνίδι που άξιζε το όνομά του για μεγάλο διάστημα: ευκαιρίες εκατέρωθεν, πολύς ρυθμός και συγκινήσεις ήταν στην ημερήσια διάταξη. Στο τέλος, όμως, η συζήτηση αφορούσε κυρίως μια σκηνή λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα: Το πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων από τη Λεβερκούζεν.

Ο Αλφόνσο Ντέιβις ανέτρεψε τον Γιόνας Χόφμαν στην περιοχή του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο διαιτητής Ντάνιελ Σλάγκερ αποφάσισε πέναλτι, σύμφωνα με τις εικόνες. Ο ίδιος ο παίκτης που υπέπεσε σε φάουλ δεν είδε μια αμφιλεγόμενη απόφαση ή ένα “μαλακό πέναλτι”, όπως είπε για παράδειγμα ο Τόμας Μίλερ. “Για μένα είναι ξεκάθαρα ένα πέναλτι”, δήλωσε ο Hofmann στο DAZN. “Φυσικά έβαλα το σώμα μου, το πόδι μου μπροστά του και εκείνη τη στιγμή μου δίνει μια γροθιά κάτω”. Ο επιθετικός της Λεβερκούζεν δεν είχε “πραγματικά καμία απολύτως αμφιβολία” για την ορθότητα της απόφασης.

Hofmann: “Αυτό ήταν πραγματικά ένα κορυφαίο παιχνίδι “

Ο

Hofmann αναφέρθηκε και στα 92 λεπτά πριν από την καθοριστική σκηνή. “Για εμάς στον αγωνιστικό χώρο ήταν έντονο, ένα υψηλό επίπεδο”, δήλωσε. “Για τους θεατές ήταν ένα φοβερό βράδυ της Παρασκευής. Νομίζω ότι οι προσδοκίες εκπληρώθηκαν και από τις δύο ομάδες”. Ο Χόφμαν είδε ένα “παιχνίδι επί ίσοις όροις” και κατέληξε: “Όλοι μπορούν να είναι ικανοποιημένοι με το 2:2. Σεβασμός και στις δύο ομάδες, ήταν πραγματικά ένα κορυφαίο παιχνίδι”.

Η ισοπαλία σήμαινε ότι η Βέρκελφ υπερασπίστηκε το προβάδισμά της στη βαθμολογία. Ίση βαθμολογική συγκομιδή, αλλά με τη χειρότερη διαφορά τερμάτων, οι αντίπαλοι από το Μόναχο καραδοκούν. Τώρα και οι δύο ομάδες έχουν να παίξουν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο, η Λεβερκούζεν υποδέχεται την Πέμπτη τη σουηδική BK Häcken στο Europa League, η Μπάγερν παίζει με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την προηγούμενη ημέρα. Το επόμενο Σαββατοκύριακο, η μάχη για την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα περνάει στον επόμενο γύρο, έστω και εξ αποστάσεως.