Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜαγική σύνδεση Ρέινα Ράιτ: Οι ΗΠΑ επιστρέφουν στον τελικό

Μαγική σύνδεση Ρέινα Ράιτ: Οι ΗΠΑ επιστρέφουν στον τελικό

Η

Jamaica έχει τις ΗΠΑ στα πρόθυρα της ήττας, αλλά στη συνέχεια οι “Reggae Boyz” πετυχαίνουν ένα δικό τους γκολ. Ένας πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ οδηγεί τελικά τις ΗΠΑ στον τελικό του CONCACAF Nations League

Οι ΗΠΑ δεν θα μπορούσαν να έχουν κάνει χειρότερο ξεκίνημα. Η ομάδα του Gregg Berhalter δέχτηκε το πρώτο (και μοναδικό) γκολ μετά από μόλις 34 δευτερόλεπτα – το γρηγορότερο γκολ που έχουν δεχτεί οι ΗΠΑ από την έναρξη του αγώνα τον τελευταίο αιώνα. Η ανενόχλητη κεφαλιά του Gregory Leigh πίεσε από νωρίς τις ΗΠΑ, που ήταν απρόσεκτες και ανέμπνευστες.

Οι ΗΠΑ έμειναν πλέον πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, ένα αυτογκόλ της Τζαμάικα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τις ΗΠΑ στην παράταση. Στην παράταση, δύο γκολ από τον αναπληρωματικό Haji Wright (96ο/109ο), τα οποία δημιούργησε ο Giovanni Reyna, ο οποίος επίσης ήρθε από τον πάγκο, εξασφάλισαν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο τους στο Nations League.

Μόνο όταν η Τζαμάικα άρχισε να κουράζεται, τα πράγματα άρχισαν να πηγαίνουν καλά για τους Αμερικανούς. Και πώς. Το 2:1 που ανέτρεψε εν τω μεταξύ το ματς ήταν αποτέλεσμα μιας φανταστικής ασίστ του πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ Ρέινα, ο οποίος κέρδισε την μπάλα στο κέντρο και έβγαλε μια τέλεια πάσα στον Ράιτ, ο οποίος στη συνέχεια τελείωσε ψύχραιμα. Με το γκολ του ο Ράιτ επιβεβαίωσε την καλή φόρμα που είχε δείξει πρόσφατα στον προημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας με νίκη στις καθυστερήσεις.

“Όταν έχουμε οπτική επαφή”, δήλωσε ο Ράιτ στο Paramount+ μετά το παιχνίδι για τον Ρέινα, “ξέρω ότι έχουμε μια σύνδεση.”

Η διαφωνία με τον Berhalter “δεν αποτελεί πλέον καθόλου θέμα “

Μια σύνδεση που είναι εξαιρετικά σημαντική για την ομάδα των ΗΠΑ και τον προπονητή Berhalter. Η ρήξη του Ρέινα με τον προπονητή φαίνεται πως έχει επιλυθεί οριστικά. “Προφανώς αυτό που έγινε, έγινε”, παραδέχτηκε ο 21χρονος μέσος μετά το τέλος του αγώνα. “Αλλά νομίζω ότι και οι δύο το έχουμε ξεπεράσει τόσο πολύ και είμαστε τόσο συγκεντρωμένοι στην ομάδα που δεν αποτελεί πλέον καθόλου θέμα.”

Οι ΗΠΑ θα παίξουν τώρα με το Μεξικό για τον τίτλο την Κυριακή. Η “El Tri” νίκησε 3-0 τον Παναμά στα ημιτελικά