Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΛουκάκου και Πελεγκρίνι χαρίζουν στη Ρόμα τη δεύτερη νίκη της σεζόν

Λουκάκου και Πελεγκρίνι χαρίζουν στη Ρόμα τη δεύτερη νίκη της σεζόν

Η Ρόμα νίκησε 2-0 την ανεβασμένη Frosinone Calcio και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στην τρέχουσα σεζόν – ένα τρίποντο που μάλλον θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως “νίκη εργασίας”.

Μετά την ήττα με 4-1 από τη Γένοβα και ξεκινώντας με μόλις πέντε βαθμούς σε έξι παιχνίδια, η AS Roma δέχτηκε πίεση από νωρίς απέναντι στη Frosinone Calcio. Στην άκρη του πάγκου της ανεβασμένης ομάδας βρισκόταν και ένας παλιός γνώριμος στο πρόσωπο του Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο – με την AS είχε φτάσει στα ημιτελικά του Champions League το 2018, αλλά είχε αποτύχει εκεί στην Liverpool FC.

Η Ρόμα έκανε την πρώτη της επιθετική εμφάνιση μετά από πέντε λεπτά, αλλά η παράδοση του Λουκάκου στον Ντιμπάλα ήταν πολύ πρόχειρη, όπως και η πάσα του Αργεντινού στον Σπινατσόλα μόλις ένα λεπτό αργότερα (6). Όσο προχωρούσε το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι από τη Φροζινόνε μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι – και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία: μια χαμηλή σέντρα έδιωξε ο αναπληρωματικός αμυντικός Κριστάντε (11).

Η επόμενη ευκαιρία του ματς ανήκε επίσης στους Τζιαλατζούρι: ο Ντίτσκα έκανε λάθος εκτίμηση σε μακρινή μπαλιά, ο Γερμανοαλβανός Κούνι βρέθηκε στη θέση του και πέρασε τον Ρουί Πατρίσιο, αλλά βρήκε μόνο την εξωτερική πλευρά των διχτύων (18ο). Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να αντικαταστήσουν τον έμπειρο κεντρικό αμυντικό Ρομανιόλι λόγω τραυματισμού – ακολούθησε αλλαγή από πενταμελή σε τετραμελή άμυνα.

Lukaku με το προβάδισμα

Οι Ρωμαίοι εκμεταλλεύτηκαν τα αρχικά προβλήματα προσαρμογής: Ο Ντιμπάλα προώθησε μια πάσα στον Λουκάκου, ο οποίος μετέτρεψε από τα έντεκα μέτρα (21.). Το γκολ πάντως δεν φάνηκε να δίνει αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, καθώς η Φροζινόνε κυριάρχησε ως ένα βαθμό στο παιχνίδι. Στο 26ο λεπτό ο Κούνι έχασε και πάλι την ισοφάριση.

Μετά την ανάπαυλα, η Ρόμα συνέχισε να επικεντρώνεται στις αντεπιθέσεις. Έγινε για πρώτη φορά επικίνδυνη, αφού ο Μοντερέζι παραλίγο να στείλει στα δίχτυα του μια απόπειρα απομάκρυνσης (57ο). Τρία λεπτά αργότερα ο Ντιμπάλα σέρβιρε τον Μπόβε, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Τουράτι (60ο).

Ο Πελεγκρίνι αυξάνει σε 2:0

Η καλύτερη επιθετική κίνηση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 68ο λεπτό, όταν ο Mazzitelli δεν κατάφερε να βρει αποδέκτη στο κέντρο μετά από όμορφη πάσα του Soulé. Η Ρόμα αμύνθηκε συμπαγώς και δεν άφησε σχεδόν τίποτα να συμβεί, αλλά εκτός από το σουτ του Μπόβε (83ο) δεν ήταν σχεδόν καθόλου επικίνδυνη – μέχρι το 83ο λεπτό, όταν ο Πελεγκρίνι έστειλε με βολίδα το ελεύθερο σουτ του Ντιμπάλα (83ο).

Το γεγονός ότι όχι μόνο οι παίκτες αλλά και ο διαιτητής μπορεί να είναι ευάλωτοι σε κράμπες αργότερα στο παιχνίδι αποδείχθηκε και σε αυτό το ματς: Μετά από μια σύγκρουση με τον Aouar, ο Matteo Marchetti έπεσε ξαφνικά στο έδαφος – αλλά ο Γάλλος ήταν παρών ως πρώτος βοηθός και στη συνέχεια βοήθησε τον διαιτητή να σηκωθεί στα πόδια του. Από αθλητικής άποψης, δεν συνέβη τίποτα περισσότερο.