Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚατάκτηση κυπέλλου από τη Φέγενορντ: Οι οπαδοί πυροδοτούν την επιχείρηση της πυροσβεστικής

Η Φέγενορντ είναι κυπελλούχος Ολλανδίας, το Ρότερνταμ κέρδισε στον τελικό τη Νάιμεγκεν με 1:0. Ο αγώνας χρειάστηκε να διακοπεί γιατί χρειάστηκε η επέμβαση της πυροσβεστικής

Ο αγώνας επισκιάστηκε από δύο διακοπές. Υπήρξε ήδη μια διακοπή στο πρώτο ημίχρονο επειδή οι οπαδοί των δύο συλλόγων είχαν ανάψει πολλά πυροτεχνήματα. Το ίδιο συνέβη και μετά την ανάπαυλα με το σκορ στο 0-0, αλλά αυτή τη φορά ένα πανό της Φέγενορντ πήρε φωτιά. Μετά από ανεπιτυχείς προσπάθειες να διαλυθεί ο καπνός και να σταματήσει η φωτιά, η πυροσβεστική χρειάστηκε τελικά να επέμβει – με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για μισή ώρα.

Μετά την επανέναρξη, η Φέγενορντ ήταν αυτή που τελικά έσπασε τα μάγια και πήρε το προβάδισμα: ο Ιγκόρ Παϊσάο ολοκλήρωσε επιδέξια μια υπέροχα εκτελεσμένη κίνηση από τη δεξιά πλευρά και από τα έντεκα μέτρα στην κάτω δεξιά γωνία για το 1:0 (59′). Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ του αγώνα, που σημαίνει ότι η ομάδα από το Ρότερνταμ κατέκτησε και πάλι το Κύπελλο Ολλανδίας μετά το 2018 – ο 14ος θρίαμβος κυπέλλου συνολικά για την “De club van het volk” (η ομάδα του λαού).

Ο πρώην Γερμανός διεθνής τερματοφύλακας Νέων και πρώην παίκτης της Μπουντεσλίγκα Timon Wellenreuther (10 παιχνίδια πρωταθλήματος με την FC Schalke 04) ήταν κανονικά στα καρέ της ομάδας του Ρότερνταμ, η οποία τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Yankuba Minteh με κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό. Ο Γκαμπιανός έκλαψε πικρά στη συνέχεια επειδή αποδυνάμωσε τόσο πολύ την ομάδα του. Στο τέλος, όμως, όλα πήγαν στράφι για τον 19χρονο, ενώ η κατάρα του κυπέλλου της Νάιμπουργκ συνεχίζεται: Η NEC δέχθηκε την πέμπτη ήττα της στον πέμπτο τελικό του Κυπέλλου KNVB.