Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Σερβία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό - Το όνειρο του...

Η Σερβία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό – Το όνειρο του Καναδά γκρεμίστηκε στα ημιτελικά

Στη Μανίλα, η Σερβία πήρε το πρώτο της εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ. Η ομάδα του δυνατού Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς επικράτησε με 95-86 των Καναδών, οι οποίοι είναι γεμάτοι επαγγελματίες του ΝΒΑ.

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς μπορεί να γίνει και πάλι παγκόσμιος πρωταθλητής σε ηλικία 74 ετών. Ο παλαίμαχος προπονητής και πρώην τεχνικός της DBB οδήγησε τους Σέρβους του στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ με 95-86 (52-39) επί του φαβορί Καναδά στη Μανίλα την Παρασκευή και απέχει μόλις μία νίκη από μια ακόμη στέψη μετά το 2002.

Η Σερβία θα αγωνιστεί αυτό το καλοκαίρι χωρίς τον πρωταθλητή του ΝΒΑ Νίκολα Γιόκιτς, που θεωρείται σήμερα ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο. Ο ειδικός στα τρίποντα Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (23 πόντοι) επιβεβαίωσε την εξαιρετική του φόρμα και ήταν ο καλύτερος ρίπτης των Σέρβων, οι οποίοι θα κατακτήσουν μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά μετά το 2017. Ο Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε οκτώ από τις δώδεκα προσπάθειες για γκολ εντός πεδιάς, συμπεριλαμβανομένων τριών επιτυχημένων τρίποντων σε τέσσερις προσπάθειες. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ συνεισέφερε επίσης ένα νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους (6/6 εντός πεδιάς) και δέκα ριμπάουντ.

Η Σερβία θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη Γερμανία ή τις ΗΠΑ

Την Κυριακή, στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ΗΠΑ – Γερμανία. Ο Πέσιτς ήταν ήδη παγκόσμιος πρωταθλητής το 2002 με τη Γιουγκοσλαβία, καθώς και πρωταθλητής Ευρώπης το 1993 με τη Γερμανία και το 2001 με τη Γιουγκοσλαβία. Η ομάδα του, η οποία λειτουργεί ως συλλογικότητα, άντεξε εκπληκτικά καλά απέναντι στο σύνολο των αστέρων του ΝΒΑ των Καναδών γύρω από τον Σάι Γκιλγκέους-Αλεξάντερ.

Η Σερβία ξεκίνησε ονειρικά και προηγήθηκε νωρίς, προς το τέλος της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Πέσιτς ξέφυγε από τους Βορειοαμερικανούς μέχρι και 15 πόντους. Ο Καναδάς δεν μπόρεσε να ανακάμψει από αυτό στο τέλος. Ο Gilgeous-Alexander, μέχρι στιγμής ο καλύτερος παίκτης του τουρνουά, σημείωσε 15 πόντους και δέκα ασίστ μπροστά σε 8630 θεατές στην Mall of Asia Arena. Ο συμπαίκτης του R.J. Barrett (23 πόντοι) πήρε μπρος στις καθυστερήσεις.

Οι Καναδοί είχαν προηγουμένως νικήσει στο τουρνουά τα ευρωπαϊκά συμπαίκτες Γαλλία, Ισπανία και Σλοβενία γύρω από τον αστέρα τους Λούκα Ντόντσιτς και θεωρούνταν ο πιο δύσκολος αντίπαλος του κορυφαίου φαβορί ΗΠΑ. Πλέον, το χάλκινο μετάλλιο είναι το ζητούμενο την Κυριακή (10.30 π.μ.). Για τον Καναδά θα είναι το πρώτο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.