Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Σίτι χάνει ξανά βαθμούς: Η Τότεναμ σκοράρει στο 90ό λεπτό για...

Η Σίτι χάνει ξανά βαθμούς: Η Τότεναμ σκοράρει στο 90ό λεπτό για το 3-3

Στο τέλος της 14ης αγωνιστικής στην Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι έφερε μόνο ισοπαλία για τρίτη συνεχόμενη φορά. Σε μια ταραχώδη ισοπαλία 3-3 με την Τότεναμ Χότσπερ, ο Κουλουσέφσκι σόκαρε τους πρωταθλητές με την ισοφάριση στο 90ο λεπτό. Στη συνέχεια, μια αμφιλεγόμενη απόφαση του διαιτητή οδήγησε σε συζητήσεις

Η

City δεν έχει καταφέρει περισσότερες από δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα τον τελευταίο καιρό, και μετά τη νίκη της Άρσεναλ με 2-1 επί της Γουλβερχάμπτον το Σάββατο, οι γηπεδούχοι χρειάζονταν απεγνωσμένα μια δική τους νίκη για να συμβαδίσουν με τους Κανονιέρηδες. Ο προπονητής της Σίτι, Πεπ Γκουαρντιόλα, έκανε τρεις αλλαγές μετά τη νίκη με 3-2 επί της RB Λειψίας για το Champions League μέσα στην εβδομάδα: Ο τακτικός τερματοφύλακας Έντερσον καθώς και οι Άλβαρεζ και Ντόκου για τον Ορτέγκα Μορένο, οι Λιούις και Γκρέαλις επέστρεψαν στην πρώτη ενδεκάδα.

Ο προπονητής των Σπερς, Ανζέ Ποστέκογλου, έκανε μόλις μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας με 2-1 από την Άστον Βίλα, την τρίτη σερί ήττα τους. Ο Μπισουμά, ο οποίος ήταν πρόσφατα τιμωρημένος, αντικατέστησε τον Μπεντανκούρ.

Το κορυφαίο ματς στο τέλος της 14ης αγωνιστικής δικαίωσε την υπόσχεσή του από το πρώτο λεπτό. Η Σίτι έριξε όλο το γκάζι, πίεσε εξαιρετικά ψηλά, πίεσε την Τότεναμ και την ανάγκασε να κερδίσει γρήγορα την μπάλα, μερικές φορές βαθιά στο μισό της αντιπάλου της. Ο Ντόκου δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία μετά από μια τέτοια στο 6ο λεπτό.

Μετά το κόρνερ που ακολούθησε, όμως, τα Σπερς προκάλεσαν σοκ στους τρεμπλ νικητές. Ο Σον βγήκε στην αντεπίθεση, κράτησε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και σκόραρε για το 1-0 (6′). Ήταν το πρώτο σουτ των φιλοξενούμενων προς την εστία μετά από μια κυρίαρχη αρχική φάση της Σίτι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν αστραπιαία – αν και με λίγη τύχη. Ο Σον απέκρουσε ένα ελεύθερο σουτ του Άλβαρεζ στην εστία του (9′).

Ο Φόντεν γυρίζει το παιχνίδι – δύο γκολ από αλουμίνιο για τη Σίτι

Το παιχνίδι συνεχίστηκε εξίσου θυελλώδη όπως ξεκίνησε. Ο Χάαλαντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί (13′), ενώ στη συνέχεια η Τότεναμ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε κατά διαστήματα η ίδια το προβάδισμα. Αυτό άνοιξε τον χώρο για τους Sky Blues.

Ο Ντόκου, για παράδειγμα, είχε πολύ χώρο στα αριστερά και το σουτ του στην πάνω δεξιά γωνία προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και στο δοκάρι και στη συνέχεια έξω (30′). Τα πράγματα πήγαν καλύτερα μόλις λίγο αργότερα, όταν η άμυνα των Σπερς βρέθηκε πολύ μακριά από τους αντιπάλους της και ο Foden τελείωσε έναν καλό συνδυασμό στην περιοχή του πέναλτι μέσω των Doku και Alvarez για να πάρει το προβάδισμα (31′).

Η επόμενη κορυφαία στιγμή σε ένα διασκεδαστικό πρώτο ημίχρονο ήρθε από τον Άλβαρεζ, ο οποίος με χαμηλό σουτ σημάδεψε το δοκάρι στο 36ο λεπτό. Η Σίτι πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα άξιο προβάδισμα που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο

Η Τότεναμ ισοφαρίζει δύο φορές

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη, ο Βικάριο έκανε ένα ολέθριο λάθος στην ανάπτυξη, αλλά επανόρθωσε το λάθος του με μια δυνατή ιπτάμενη απόκρουση στο σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα (46′).

Στη συνέχεια το παιχνίδι ηρέμησε κάπως, με τη Σίτι να είναι πολύ άστοχη στην επίθεση κατά διαστήματα για να γίνει πραγματικά επικίνδυνη. Στη συνέχεια, ένα λάθος τρύπωσε στο παιχνίδι των γηπεδούχων. Η Τότεναμ αναστάτωσε το παιχνίδι ανάπτυξης των Πολιτών, ο Λο Σέλσο πήρε ο ίδιος την μπάλα και σούταρε χαμηλά αριστερά (69′). Λίγο αργότερα, το μακρινό του σουτ πέρασε λίγο άουτ (72′).

Ο Grealish απάντησε ένα καλό δεκάλεπτο αργότερα. Η Σίτι είχε εντείνει και πάλι την πίεση και ο Τζόκερ σκόραρε ξανά, αφού οι γηπεδούχοι κέρδισαν την μπάλα και άλλαξαν γρήγορα. Το νικητήριο γκολ; Όχι με τον Κουλουσέφσκι. Μετά από σέντρα του Τζόνσον, ο 23χρονος νίκησε τον Άκε σε μάχη τετ α τετ στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι (90′).

Η Σίτι αισθάνεται μειονεκτικά: Σφοδρές συζητήσεις με τον Χούπερ

Η City αντέδρασε στο νέο σοκ με λυσσαλέες επιθέσεις, αλλά ήταν μια απόφαση του διαιτητή Simon Hooper που τράβηξε την περισσότερη προσοχή. Στις καθυστερήσεις, ο Χάαλαντ υπέπεσε σε φάουλ από τον Έμερσον Ρόγιαλ στο κέντρο, αλλά ο Νορβηγός συνέχισε κατευθείαν και έστειλε τον Γκρέαλις με μακρινή μπαλιά. Ο Hooper σήμανε αρχικά πλεονέκτημα, αλλά στη συνέχεια σφύριξε για να ματαιώσει την επίθεση των Πολιτών – ο Grealish θα είχε περάσει. Δεν υπήρχε οφσάιντ στη σκηνή.

Τελικά, έμεινε το 3:3 και έτσι η τρίτη σερί ισοπαλία των πρωταθλητών Αγγλίας. Η διαφορά από την πρωτοπόρο Άρσεναλ είναι πλέον τρεις βαθμοί. Μετά το τελικό σφύριγμα υπήρξαν έντονες συζητήσεις μεταξύ του Χάαλαντ και του διαιτητή Χούπερ. Η Τότεναμ, από την άλλη πλευρά, χάρηκε με τον πρώτο της βαθμό μετά από τρεις σερί ήττες

Και οι δύο ομάδες δεν έχουν καμία ανάπαυλα στην Premier League. Οι Πολίτες αντιμετωπίζουν την Τετάρτη (9.15μμ) την Άστον Βίλα. Η Τότεναμ φιλοξενεί την Πέμπτη τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ