Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Ουλμ πανηγυρίζει τη νίκη στο ματς κορυφής με την Άλμπα -...

Η Ουλμ πανηγυρίζει τη νίκη στο ματς κορυφής με την Άλμπα – Η ανεβασμένη Βέχτα παραμένει αήττητη

Η κορυφαία αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της BBL πηγαίνει στον πρωταθλητή: η Ουλμ επικράτησε με 100-88 της Άλμπα Βερολίνου χάρη σε μια δυνατή τελική φάση και έτσι έστειλε θαυμαστικό στη διοργάνωση. Η ανεβασμένη Vechta πανηγύρισε επίσης την τρίτη της νίκη στον τρίτο αγώνα.

Η Άλμπα Βερολίνου γνώρισε την πρώτη της ήττα στο τρίτο παιχνίδι της σεζόν στην Bundesliga μπάσκετ. Το βράδυ του Σαββάτου, ο σύλλογος της πρωτεύουσας έχασε 88:100 (52:49) στην πρωταθλήτρια Γερμανίας ratiopharm Ulm μετά από μια αδύναμη τελική φάση. Οι καλύτεροι σκόρερ του Βερολίνου ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γιοχάνες Τίμαν με 19 και ο Ματ Τόμας με 16 πόντους.

Ο προπονητής Ισραέλ Γκονζάλες αναγκάστηκε να στερηθεί τους τραυματίες σέντερ Γιάνι Βέτσελ και Χαλίφα Κουμάντζε, όπως και στην ήττα της Πέμπτης στην Ευρωλίγκα από την Μπάγερν Μονάχου. Ο Τιμ Σνάιντερ ήταν επίσης απών. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση άνω των δέκα λεπτών λόγω τεχνικών προβλημάτων. Αυτό όμως δεν φάνηκε να ενοχλεί την Άλμπα, προηγήθηκε αμέσως με 6:2, αλλά η Ουλμ απάντησε άμεσα.

Ωστόσο, προς το τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (27:17). Σε μια έντονη φάση λίγο πριν την ανάπαυλα, όμως, η Άλμπα παραλίγο να σπαταλήσει ξανά το προβάδισμα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, το παιχνίδι ήταν τελικά και πάλι ισορροπημένο (68:68).

Αυτό συνέβη και τέσσερα λεπτά πριν από την τελευταία σειρήνα (83:82 Ουλμ), αλλά στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν λειτούργησε για τους φιλοξενούμενους. Η Ουλμ έπαιξε τον εαυτό της σε ξέφρενο ρυθμό και ξέφυγε με ένα σερί 11:0. Η τελευταία περίοδος πήγε με 32:20 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη σε τρία παιχνίδια. Καλύτερος σκόρερ για την Ουλμ ήταν ο Καρίμ Τζάλοου (18), ο Χουάν Νούνιεζ (17) και ο Λ.Χ. Φιγκερόα (13) έδωσαν επίσης σημαντικούς πόντους στην τελική φάση – ο τελευταίος μεταξύ άλλων με ένα alley-oop και ένα τρίποντο.

Χωρίς προβλήματα η Βέχτα – νίκη της Γκέτινγκεν στην παράταση

Η ομάδα της Ουλμ, ωστόσο, δεν είναι η πρωτοπόρος του πίνακα. Αυτή η τιμή ανήκει στη Ράστα Βέχτα, η οποία πανηγύρισε μια νίκη με 103:72 εκτός έδρας επί της Τίμπινγκεν – επίσης την τρίτη νίκη στο τρίτο παιχνίδι. Ήδη από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιο προβάδισμα και στην περαιτέρω πορεία του αγώνα, χάρη μεταξύ άλλων στον Τζόελ Αμινού (24 πόντοι, 5/8 τρίποντα), δεν άφησαν τίποτα να συμβεί.

Η Χαϊδελβέργη, από την άλλη, παρέμεινε χωρίς νίκη και στο τρίτο παιχνίδι της, με την ομάδα του προπονητή Joonas Iisalo να γνωρίζει την ήττα με 83-92 από την Όλντενμπουργκ. Ήταν μια θεαματική υπόθεση στο Γκέτινγκεν: το πρώτο παιχνίδι της BG στη σεζόν βρήκε νικητή μόνο μετά από διπλή παράταση, με τον Ζακ Ένσμινγκερ (22 πόντοι) να επισφραγίζει ένα σερί 8:0 με τρίποντο για το καθοριστικό 108:101 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τελικά η Γκέτινγκεν επικράτησε με 110:104, καλύτερος σκόρερ ήταν ο Bodie Hume με 30 πόντους.

BG Göttingen – Hakro Merlins Crailsheim 110:104 n.2.V. (26:17,13:27,21:21,30:25,9:9,11:5)

σημεία BG Göttingen: Hume 30, Ensminger 22, Gibson 19, Silins 10, Anticevich 8, Burns 8, Mönninghoff 6, Rich 6, Zugic 1 Hakro Merlins Crailsheim: Westermann 24, Cook 22, Stuckey 13, Bleck 11, Murray-Boyles 11, Smith 11, Kindzeka 5, Wulff 3, Baggette 2, Oduro 2 Θεατές: 3013

ratiopharm Ulm – Alba Berlin 100:88 (20:27,29:25,19:16,32:20)

Points ratiopharm Ulm: Jallow 18, Nunez 17, De Paula 14, Figueroa 13, Mathias 12, Williams 12, Dadiet 8, Bretzel 6 Alba Berlin: Thiemann 19, Thomas 16, Brown 12, Mattisseck 12, Olinde 9, Delow 6, Spagnolo 6, Nikic 5, Samar 3 Θεατές: 6000

MLP Academics Χαϊδελβέργη – EWE Baskets Oldenburg 83:92 (22:26,18:20,22:23,21:23)

Πόντοι MLP Academics Χαϊδελβέργη: Kesteloot 16, Lasisi 15, Mcguirl 13, Carroll 10, Keßen 9, Zipser 7, Würzner 6, Whaley 4, Hundt 3 EWE Baskets Oldenburg: D. Russell 21, Williams 21, Manning Jr. 18, Chapman 10, Schoormann 8, Foster 5, Wank 5, Agbakoko 2, Izundu 2 Θεατές: 3169

Rasta Vechta – Walter Tigers Tübingen 103:72 (32:20,23:22,25:16,23:14)

Πόντοι Ράστα Βέχτα: Aminu 24, Grünloh 14, Iwundu 14, Flanigan 12, Schwieger 9, Williams 7, Diallo 6, Kuhse 6, Reaves 5, Ferner 4, van Slooten 2 Walter Tigers Tübingen: Jackson 16, Boeheim 12, Otto 12, Philipps 9, Akobundu-Ehiogu 7, Ersek 5, Kivimäki 5, Jönke 3, Lanmüller 3 Θεατές: 3140