Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ ονειρική ασίστ του Ντιμάρκο ανοίγει το δρόμο: Η Ίντερ στον τελικό...

Η ονειρική ασίστ του Ντιμάρκο ανοίγει το δρόμο: Η Ίντερ στον τελικό του Supercoppa

Το βράδυ της Παρασκευής ξεκίνησε ο δεύτερος ημιτελικός του ιταλικού Supercoppa. Η Ίντερ δεν άφησε καμία ελπίδα στη Λάτσιο και προκρίθηκε στον τελικό με πανάξια νίκη με 3:0

Ο προπονητής των Νερατζούρι, Σιμόνε Ιντζάγκι, είδε την ομάδα του να πραγματοποιεί μια δυνατή εμφάνιση το Σάββατο με νίκη 5-1 στη Μόντσα. Οι πρωτοπόροι της Serie A ταξίδεψαν στη Μόντσα με αρκετό αέρα από πίσω μετά από 14 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς ήττα. Σε καλό φεγγάρι πάντως βρίσκεται και η Λάτσιο, η οποία πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική της αγωνιστική νίκη με 1-0 επί της US Λέτσε.

Η Ίντερ ανταμείβει τον εαυτό της μέσω του Θούραμ

Η

Inter δεν άφησε από την αρχή καμία αμφιβολία για το ποιος ήταν το φαβορί σε αυτό το ματς. Οι Ιταλοί πρωτοπόροι είχαν δύο καλές ευκαιρίες από την αρχή με τον Thuram (4ος, 7ος). Οι Νερατζούρι συνέχισαν – και ανταμείφθηκαν: μετά από σέντρα από αριστερά, ο Ντιμάρκο πέρασε συγκλονιστικά τη μπάλα με τη φτέρνα στον Θούραμ, ο οποίος χρειάστηκε μόνο να κρατήσει το πόδι του έξω (17′).

Με το προβάδισμα στην πλάτη της, η Ίντερ το πήρε λίγο πιο χαλαρά και η Λάτσιο είχε λίγο περισσότερο το παιχνίδι. Όμως οι Λατσιάλι δεν ήταν πραγματικά μέσα στο παιχνίδι και δυσκολεύτηκαν εξαιρετικά επιθετικά. Στο πρώτο 45λεπτο, οι Ρωμαίοι δεν είχαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία για γκολ. Η Ίντερ συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη, με τον τερματοφύλακα της Λάτσιο Προβέντελ να αποκρούει το μακρινό σουτ του Λαουτάρο προς τα εμπρός και στη συνέχεια να διώχνει μπροστά από τον Θούραμ (34′). Οι ευνοημένοι ήθελαν να κάνουν το 2-0 πριν την ανάπαυλα – και έφτασαν κοντά, αλλά ο Μπαρέλα βρήκε μόνο το οριζόντιο δοκάρι (36). Η Λάτσιο πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το τυχερό 1-0.

Μετά την παρέμβαση του VAR: Ο Καλχάνογλου σκοράρει από το σημείο

Ό,τι είχε σχεδιάσει η Λάτσιο στο ημίχρονο, σύντομα έμεινε και πάλι στην ιστορία. Αφού ο Λαουτάρο έπεσε στην περιοχή του πέναλτι πάνω στον Πέδρο και το σφύριγμα δεν δόθηκε, επενέβη το VAR. Ο διαιτητής Ματέο Μαρκέτι στάλθηκε στο μόνιτορ και είδε ξεκάθαρη επαφή του Πέδρο – πέναλτι. Ο Καλχάνογλου το μετέτρεψε με ασφάλεια στην αριστερή γωνία (50′). Η Ίντερ ήθελε τώρα να κάνει τα πράγματα ακόμα πιο ξεκάθαρα, ο Μπαρέλα σημάδεψε μόνο το οριζόντιο δοκάρι (52′) και ο Λαουτάρο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το αριστερό (59′).

Οι Νερατζούρι στη συνέχεια κατέβασαν και πάλι τον ρυθμό, αλλά δεν κινδύνεψαν. Η Λάτσιο παρέμεινε εντελώς ακίνδυνη και δεν υπήρχαν σε καμία στιγμή σημάδια επιστροφής. Λίγο πριν το τέλος, ο αναπληρωματικός Frattesi διαμόρφωσε τελικά το τελικό 3:0 με το γκολ του (87′).

Με αυτή την ξεκάθαρη και πανάξια νίκη με 3-0, η Ίντερ προκρίθηκε στον τελικό και θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα τη Νάπολι.