Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μπάγερν σταματάει τη Βαλένθια και διατηρεί επαφή με τις θέσεις των...

Η Μπάγερν σταματάει τη Βαλένθια και διατηρεί επαφή με τις θέσεις των πλέι οφ

Στην Ευρωλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-9, αφού η FCBB νίκησε δύσκολα τη Βαλένθια (9-8) την Πέμπτη. Οι Ισπανοί είχαν κερδίσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια τους στην Ευρωλίγκα

Η

FC Bayern Munich βελτίωσε περαιτέρω τις πιθανότητές της να προκριθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του προπονητή Πάμπλο Λάσο επικράτησε 85:84 (38:39) της ισπανικής Βαλένθια BC την Πέμπτη και μείωσε τη διαφορά από τις πολυπόθητες θέσεις των πλέι οφ σε μία νίκη.

Στο τέλος του πρώτου μισού της σεζόν, το Μόναχο βρίσκεται στη δωδέκατη θέση του πίνακα με οκτώ νίκες και εννέα ήττες.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, οι δύο ομάδες μονομάχησαν στο ίδιο επίπεδο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με μόλις έναν πόντο διαφορά μετά από 20 λεπτά.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και μετά την ανάπαυλα. Η FC Bayern επέστρεφε μετά από κάθε καλό διάστημα των Ισπανών: η Βαλένθια προηγήθηκε με 52:45 μετά από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα για να κάνουν το 54:54.

16 δευτερόλεπτα και τρεις βολές: Η απάντηση της Βαλένθια έρχεται πολύ αργά

Η τελευταία περίοδος παρέμεινε συναρπαστική. Ο Βλάντιμιρ Λούσιτς έριξε δύο βολές 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 84:81. Ο Κάρσεν Έντουαρντς έκανε επίσης το 85:81 από τη γραμμή του φάουλ, αλλά ένα επιτυχημένο σουτ από μακριά από τους φιλοξενούμενους ήρθε πολύ αργά. Οι καλύτεροι σκόρερ του Μονάχου ήταν οι Λεάντρο Μπολμάρο και Ντέβιν Μπούκερ με 13 πόντους έκαστος.

Μπάγερν Μονάχου – Βαλένθια Μπάσκετ 85:84 (38:38)
Μπούκερ (13 πόντοι), Μπολμάρο (13), Λούσιτς (12), Ομπστ (12), Μπράνκοβιτς (11) Έντουαρντς (10)
Βαλένθια: Ντέιβις (21), Τζόουνς (19)