Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μπάγερν κρατάει τα νεύρα της απέναντι στη Μίλαν στην παράταση

Η Μπάγερν κρατάει τα νεύρα της απέναντι στη Μίλαν στην παράταση

Το βράδυ της Τρίτης, η Emporio Armani Milan έπαιξε το ρόλο της στην FC Bayern. Ήταν ένα πολύ κλειστό παιχνίδι – το οποίο η ομάδα του Μονάχου κέρδισε στην παράταση

Η ομάδα μπάσκετ της FC Bayern Μονάχου διεύρυνε το μικρό νικηφόρο σερί της στην Ευρωλίγκα. Ο σύλλογος του Μονάχου επικράτησε με 91:84 (76:76, 39:44) μετά από παράταση της Ολίμπια Μιλάνο το βράδυ της Τρίτης. Ήταν η έκτη νίκη του συλλόγου της Μπουντεσλίγκα στο δωδέκατο παιχνίδι του στην κορυφαία κατηγορία. Ο Κάρσεν Έντουαρντς ήταν ο καλύτερος σκόρερ με 32 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Αφού βρέθηκε λίγο πίσω στο σκορ, η Μπάγερν ανέβηκε και προηγήθηκε στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί, ειδικά στα ριμπάουντ. Το ποσοστό ευστοχίας θα μπορούσε να βελτιωθεί σε αυτό το σημείο. Μόνο λίγο πάνω από τα μισά σουτ δύο πόντων κατέληξαν στο καλάθι. Ήταν ακόμη λιγότερο εύστοχοι από έξω

Ο αγώνας παρέμεινε κοντά και μετά την ανάπαυλα. Το Μόναχο δέχτηκε πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ήταν ακόμα σε θέση να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο. Η αρχή έγινε με την ισοφάριση του Μιλάνου. Η Μπάγερν δεν εντυπωσιάστηκε αρχικά από αυτό. Οι Ιταλοί ξέφυγαν ελαφρώς στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Σερζ Ιμπάκα ανάγκασε την παράταση με το τρίποντό του λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Μπάγερν επικράτησε χάρη στον εξαιρετικό Έντουαρντς, ο οποίος πέτυχε έντεκα από τους 15 πόντους του

Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο 91:84 (76:76, 44:39) n.V.

Έντουαρντς (32 πόντοι), Ιμπάκα (20), Γουάιλερ-Μπαμπ (14), Φρανσίσκο (11)
Καλύτεροι σκόρερ για το Μιλάνο: Σιλντς (26 πόντοι), Μέλι (10), Χολ (10), Βόιγκτμαν (10)