Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Λούντβιγκσμπουργκ σε τροχιά προημιτελικών

Η Λούντβιγκσμπουργκ σε τροχιά προημιτελικών

Η MHP Riesen Ludwigsburg έχει πολλές πιθανότητες να φτάσει στα προημιτελικά του FIBA Basketball Champions League. Ο σύλλογος της γερμανικής Basket League νίκησε την Τετάρτη εντός έδρας την JDA Dijon με 71:59 (25:32)

Αυτό σημαίνει ότι η Λούντβιγκσμπουργκ, όπως και η Telekom Baskets Bonn, έχουν ρεκόρ τρεις νίκες και μία ήττα στον όμιλο του ενδιάμεσου γύρου, ενώ η Ντιζόν και η Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης έχουν κερδίσει μόνο ένα παιχνίδι. Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Η Λούντβιγκσμπουργκ έκανε κακό ξεκίνημα: Μετά από τέσσερα λεπτά είχε μόλις δύο πόντους, αλλά είχε ήδη χάσει πέντε φορές την μπάλα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με επιτυχημένα τρίποντα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με μόλις 13:16 μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι Σουάβοι έχασαν εντελώς το νήμα, δέχτηκαν 16 λάθη στην ανάπαυλα και δεν μπορούσαν να παραπονεθούν για το 25:32 που έμειναν πίσω στο σκορ.

Η Λούντβιγκσμπουργκ βρήκε για πρώτη φορά ρυθμό στην τρίτη περίοδο και ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος της περιόδου για το 43:43. Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά από το τέλος της πρώτης περιόδου έξι λεπτά πριν το τέλος, πραγματοποιώντας ένα σερί 9:0 για να πάρει το μομέντουμ. Ο πρώτος σκόρερ της Λούντβιγκσμπουργκ Τζέιβον Γκρέιβς (20 πόντοι) επισφράγισε την εμφάνισή του με ένα εντυπωσιακό slam-dunk δύο λεπτά πριν το τέλος για το 64:55.