Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Βαγιεκάνο παίρνει βαθμό στο Μπερναμπέου

Η Βαγιεκάνο παίρνει βαθμό στο Μπερναμπέου

Μετά τη νίκη στο Clasico στο τελευταίο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης εξέπληξε τους πάντες παραχωρώντας 0-0 στη Rayo Vallecano, γεγονός που της επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμά της έναντι της FC Girona.

Σε σχέση με τη νίκη 2-1 στο Clasico της Βαρκελώνης, ο προπονητής της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, έκανε τέσσερις αλλαγές: αντί των Μεντί, Τσουαμένι, Κρόος και Ροντρίγκο, ξεκίνησαν οι Φραν Γκαρσία, Καμαβίνγκα, Μόντριτς και Ζοσελού

Ο ώμος του Μπέλιγχαμ και ο Ντιμιτρίεφσκι στο επίκεντρο

Αν και ο Φέντε Βαλβέρδε παραλίγο να δώσει από νωρίς προβάδισμα στους Ρέικιαβικς, για να τον αποκρούσει ο τερματοφύλακας της Ράγιο Ντιμιτρίεφσκι στο τετ-α-τετ (6ο), το ξεκίνημα ήταν λίγο χαοτικό για τη Ρεάλ. Από τη μία, μερικές χαμένες μπάλες επέτρεψαν στη Βαγιεκάνο να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, και από την άλλη, οι θεατές του Σαντιάγο Μπερναμπέου έζησαν μια τρομακτική στιγμή στο 10ο λεπτό: ο Μπέλινγκχαμ έπεσε δυνατά στον αριστερό του ώμο, αφού έπαιξε την μπάλα από το στήθος καθώς έπεφτε και χρειάστηκε να του κάνουν θεραπεία για αρκετά λεπτά, με το πρόσωπό του παραμορφωμένο από τον πόνο, πριν μπορέσει να συνεχίσει.

Η πίεση των παικτών του Αντσελότι αυξήθηκε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ζοσελού αρχικά δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά από αναπήδηση (26ο) – και είχε ήδη αποτύχει στην τελική φάση πριν την ανάπαυλα, αφού ο Βινίσιους Τζούνιορ προετοίμασε πάνω στον Ντιμιτρίεφσκι, ο οποίος έκανε εξαιρετική απόκρουση (39ο). Λίγο αργότερα, ο Μπέλινγκχαμ βρέθηκε και πάλι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, όταν στήθηκε κομψά για ένα σουτ από μια τυπική κατάσταση – και λίγο έλειψε να πετύχει τον στόχο (43ο).

Η άμυνα της Βαγιεκάνο άντεξε μέχρι το τέλος

Μετά την ανάπαυλα, το ματς μετατράπηκε σε υπόθεση ενός γκολ, με τη Ράγιο να είναι καλά τοποθετημένη, τουλάχιστον στον αμυντικό άξονα. Ο Βινίσιους Τζούνιορ έχασε δύσκολα την εξωτερική πάσα του Μόντριτς (48η). Και κάπως έτσι συνεχίστηκε: ο Joselu έχασε οριακά μια κεφαλιά στον αέρα (55ο), στη συνέχεια ένα υποτιθέμενο γκολ του Vinicius Junior δεν μέτρησε, πολύ σωστά, καθώς ο Joselu είχε βρεθεί νωρίτερα σε θέση οφσάιντ (66ο).

Στις καθυστερήσεις, ο μπαλαντέρ Ροντρίγκο έχασε μόλις το στόχο (71ο) και ο Μουμίν απέκρουσε με τον ώμο του το σουτ του Μπέλινγκχαμ (73ο). Σε μια συγκινητική αλλά ποδοσφαιρικά αδιάφορη τελική φάση, οι Βασιλικοί δεν είχαν τη δύναμη πυρός για να βγάλουν σαφή συμπεράσματα απέναντι σε μια Ράγιο που αμύνθηκε με πάθος – και έτσι οι ουραγοί, αήττητοι πλέον για εννέα διαδοχικές φορές, πήραν έναν βαθμό από τη μαδριλένικη συνοικία Vallecas.

Η Real θα συνεχίσει με δύο ακόμη εντός έδρας παιχνίδια, πρώτα για το Champions League την Τετάρτη (21:00) κόντρα στη Σπόρτινγκ Μπράγκα και στη συνέχεια το Σάββατο (21:00) για τη La Liga κόντρα στη Βαλένθια. Ο Ρούντιγκερ, ο οποίος δέχθηκε την πέμπτη κίτρινη κάρτα της σεζόν λίγο πριν το τέλος του αγώνα με τη Ράγιο, θα λείψει από τη βασιλική ομάδα για το τελευταίο ματς. Η Βαγιεκάνο υποδέχεται το Σάββατο (2μμ) την πρωτοπόρο έκπληξη του πρωταθλήματος FC Girona.