Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ αλαζονεία του Γκονζάλες παίρνει την εκδίκησή της: Η Ίντερ Μίλαν πήρε...

Η αλαζονεία του Γκονζάλες παίρνει την εκδίκησή της: Η Ίντερ Μίλαν πήρε την 1η θέση στη Φλωρεντία

Η Ίντερ Μίλαν εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα των αντιπάλων της και κατέκτησε την πρώτη θέση με νίκη 1-0 στη Φλωρεντία. Ωστόσο, οι Νερατζούρι βοηθήθηκαν και από ένα σχεδόν απίστευτα αλαζονικό πέναλτι

Το Σάββατο είχαν γλιστρήσει η Γιούβε (1-1 με την Έμπολι) και η Μίλαν (2-2 με την Μπολόνια), δίνοντας στην Ίντερ προβάδισμα στην κούρσα για τον τίτλο. Ωστόσο, οι Νερατζούρι έπρεπε να ταξιδέψουν στη Φλωρεντία, όχι εύκολη αποστολή, αλλά και μια αποστολή που η Ίντερ δεν φοβόταν, καθώς είναι αήττητη στην Τοσκάνη από τις 22 Απριλίου 2017, δηλαδή έξι παιχνίδια πρωταθλήματος.

Ωστόσο, η Μίλαν δυσκολεύτηκε λίγο στην αρχή, εν μέρει επειδή οι “βιόλα” ξεκίνησαν σβέλτα και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Φλωρεντία αποδείχθηκε ισάξια σε μεγάλο μέρος, αλλά έδειξε αδυναμίες στα τελειώματα και κατά συνέπεια δεν δημιούργησε σχεδόν καθόλου ξεκάθαρες ευκαιρίες. Ο Μποναβεντούρα είχε την καλύτερη ευκαιρία όταν δεν κατάφερε να νικήσει τον Σόμερ στο 34ο λεπτό.

Ο Μαρτίνεζ δείχνει το μυαλό του

Στο σημείο αυτό, η Ίντερ, που είχε πιαστεί μετά από ένα καλό δεκάλεπτο και δρούσε πιο στοχευμένα, είχε ήδη χάσει δύο καλές ευκαιρίες (Κάρλος Αουγκούστο, 14ο, Φρατέζι, 33ο) και είχε προηγηθεί με τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ: Ο Αργεντινός είχε κρατηθεί δυναμικά αλλά δίκαια απέναντι στον Παρίση στο κοντινό δοκάρι μετά από κόρνερ από αριστερά και στη συνέχεια με κεφαλιά πέρασε φίλο και εχθρό στο τέρμα για να κάνει το 1-0 (14ο).

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, εν μέρει επειδή ο διαιτητής Τζιανλούκα Αουρελιάνο δεν έκανε δεκτά τα αιτήματα των Φλωρεντινών για πέναλτι σε υποτιθέμενο φάουλ του Μπαστόνι στον Ρανιέρι (35′) – η σκηνή αποτέλεσε και αντικείμενο ελέγχου από το VAR

Η Φλωρεντία δεν έχει ιδέες

Μετά την ανάπαυλα, η Μίλαν αποσύρθηκε πιο δυνατά, θέλοντας να δελεάσει τη Φλωρεντία και να εξαπολύσει την καθοριστική αντεπίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Βιόλα να αποκτήσουν μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά δεν ήξεραν τι να κάνουν με την αυξημένη κατοχή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να παραπαίει για λίγο.

Στο 76ο λεπτό, οι Τοσκανέζοι είχαν ξαφνικά μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αφού ο διαιτητής Aureliano καταλόγισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR (ο Sommer είχε χτυπήσει με τη γροθιά του το κεφάλι του Nzola αντί για τη μπάλα). Όμως ο Γκονζάλεζ εκτέλεσε το πέναλτι με μεγάλη αλαζονεία, καθυστερώντας για λίγο πριν σπρώξει την μπάλα στο κέντρο της αγκαλιάς του Σόμερ.

Στο τέλος, ήταν μια οριακή νίκη με 1-0, με την οποία η Ίντερ πήρε την πρωτιά στον πίνακα της Serie A ενόψει της αναμέτρησης κορυφής με τη Γιούβε στο Σαν Σίρο την επόμενη Κυριακή. Η Φλωρεντία, εν τω μεταξύ, θα αντιμετωπίσει τη Φροζινόνε την ερχόμενη Παρασκευή (8.45μ.μ.)