Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Άλμπα και η Μπάγερν χάνουν στην Ευρωλίγκα

Η Άλμπα και η Μπάγερν χάνουν στην Ευρωλίγκα

Και η Άλμπα Βερολίνου και η Μπάγερν Μονάχου γνώρισαν ήττες στην Ευρωλίγκα το βράδυ της Πέμπτης. Ενώ η ομάδα της πρωτεύουσας έχασε στη Σερβία, το Μόναχο ηττήθηκε από την κάτοχο του τίτλου

Οι καλαθοσφαιριστές της Άλμπα Βερολίνου παραμένουν στον πάτο της Ευρωλίγκας. Ο γερμανικός σύλλογος έχασε με 71:85 (42:51) από τον πρωταθλητή Σερβίας Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου το βράδυ της Πέμπτης. Ήταν η δωδέκατη ήττα της Άλμπα στο 14ο παιχνίδι της στην κορυφαία κατηγορία. Οι καλύτεροι σκόρερ του Βερολίνου ήταν ο Λουίς Ολίντε με 13 πόντους και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γιοχάνες Τιεμάν με δώδεκα.

Η ομάδα της Μπουντεσλίγκα έκανε καλό ξεκίνημα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά οι δύο ομάδες δεν έπαιζαν πάντα με πλήρη ενέργεια στην άμυνα. Υπήρχαν αρκετά κενά. Ειδικά η Άλμπα είχε αισθητά προβλήματα κάτω από το καλάθι. Ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί καλύτερα προς το τέλος της πρώτης περιόδου και να ξεφύγει ελαφρώς.

Το Βερολίνο δεν πλησίασε ποτέ πραγματικά

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η διαφορά είχε αυξηθεί στους εννέα πόντους (22:31). Αν και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν, έπρεπε να αφήσουν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν ξανά στο καζάνι του Βελιγραδίου προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αμέσως μετά την ανάπαυλα, η διαφορά της Άλμπα είχε αυξηθεί στους 17 πόντους (42:59). Οι φιλοξενούμενοι έχαναν πλέον πάρα πολλά σουτ και δεν έβρισκαν πλέον τις σωστές λύσεις στην άμυνα

Ειδικό παιχνίδι για τον Πάμπλο Λάσο

Οι πρωταθλητές της Ευρωλίγκας ήταν πολύ δυνατοί για την Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα μπάσκετ της Μπουντεσλίγκα ηττήθηκε καθαρά με 73:88 (37:42) στη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Πέμπτης. Με έξι νίκες και οκτώ ήττες, το Μόναχο παραμένει στη μέση του πίνακα της κορυφαίας κατηγορίας. Καλύτερος σκόρερ της Μπάγερν στη Μαδρίτη ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ισαάκ Μπονγκά με 15 πόντους.

Υπήρξαν χειροκροτήματα για τον προπονητή της Μπάγερν, Πάμπλο Λάσο, ακόμη και πριν από τον αγώνα. Ο Ισπανός ήταν προπονητής της ομάδας της πρωτεύουσας από το 2011 έως το 2022 και κατέκτησε έξι φορές το ισπανικό πρωτάθλημα με τη Ρεάλ, καθώς και την Ευρωλίγκα το 2015 και το 2018. Τα λεπτά του χειροκροτήματος στην πρώτη του επιστροφή στη Μαδρίτη έφεραν ακόμα και μερικά δάκρυα στα μάτια του 56χρονου

Προσωρινά μπροστά η Μπάγερν

Στον αγωνιστικό χώρο, οι παίκτες του δεν ήταν αρκετά ακριβείς. Ο Μπόνγκα πέτυχε τα πρώτα του τέρματα μόλις μετά από κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια το Μόναχο μπήκε στο παιχνίδι και, ακόμα και χωρίς τον Αντρέας Ομπστ, προηγήθηκε με 23:19 (10ο λεπτό) μετά από γκολ από απόσταση. Μέχρι την ανάπαυλα (37:42/20ο λεπτό) οι Μαδριλένοι που ελπίζουν σε τίτλο γύρισαν το ματς.

Όπως και στην αρχή, έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μόναχο ξεκίνησε άσχημα. Η Ρεάλ διεύρυνε το προβάδισμά της στους δώδεκα πόντους (45:57/26). Ωστόσο, η Μπάγερν αντεπιτέθηκε και πήγε στην τελευταία περίοδο με έξι πόντους διαφορά (57:63/30). Το τέταρτο δεκάλεπτο έδειξε πόσο δυνατή είναι η επιβλητική πρωτοπόρος της Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ ξέφυγε γρήγορα (59:77/36) και έκρινε το παιχνίδι υπέρ της.

Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου – Άλμπα Βερολίνου 85:71 (51:42)

Καλύτεροι σκόρερ για το Βελιγράδι: Nedovic (20 πόντοι), Giedraitis (19), Teodosic (12), Davidovac (10)
Καλύτεροι σκόρερ για το Βερολίνο: Olinde (13), Thiemann (12)
Θεατές: 17.993

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 88:73 (42:37)

Καλύτεροι σκόρερ για τη Μαδρίτη: Llull (16 πόντοι), Campazzo (13), Hezonja (12), Poirier (11), Rodriguez (11)
Μπόνγκα (15), Μπούκερ (14), Έντουαρντς (11), Φρανσίσκο (11)