Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕυρωπαϊκό Κύπελλο σε απόσταση αναπνοής: Μπαχτσεσεχίρ

Ευρωπαϊκό Κύπελλο σε απόσταση αναπνοής: Μπαχτσεσεχίρ

Οι Niners Chemnitz έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου του FIBA Europe Cup. Ο σύλλογος μπάσκετ της Bundesliga κέρδισε την Τετάρτη τον πρώτο γύρο του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου με 85:74 (50:36) εντός έδρας το Κολέγιο Μπαχτσεσεσεχίρ

Την ερχόμενη Τετάρτη θα διεξαχθεί στην Τουρκία το δεύτερο παιχνίδι. Τα αποτελέσματα και των δύο αγώνων θα αθροιστούν για να αναδειχθεί ο νικητής. Ο Τζεφ Γκάρετ έκανε καλύτερο ξεκίνημα στην Κέμνιτς με δύο καλάθια έξω από την εστία και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 29:18 μετά το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στην ευστοχία τους έξω από την εστία και τα δυνατά ριμπάουντ.

Ο σύλλογος από τη Σαξονία διεύρυνε κατά διαστήματα το προβάδισμά του στους 17 πόντους, αλλά στη συνέχεια έμεινε πάνω από τέσσερα λεπτά χωρίς να σκοράρει από το παρκέ. Ωστόσο, στην ανάπαυλα προηγήθηκε και πάλι με 50:36 χάρη στα καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι

Μετά το ημίχρονο, η Κέμνιτς έχασε τον ρυθμό της στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά διαστήματα τη διαφορά στους επτά πόντους. Στην τελευταία περίοδο ο σύλλογος της γερμανικής Basket League έσφιξε την άμυνά του και έχτισε και πάλι ένα άνετο προβάδισμα. Ο Deandre Lansdowne ξεχώρισε από μια συγκροτημένη ομαδική εμφάνιση για την Chemnitz με 16 πόντους, οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ.

Η Κέμνιτς θα είναι η έκτη γερμανική ομάδα που θα κατακτήσει ευρωπαϊκό κύπελλο μετά την Άλμπα Βερολίνου (1993), τη Syntainics MBC από το Βάιζενφελς (2004), την BG Göttingen (2010), τη Fraport Skyliners από τη Φρανκφούρτη (2016) και την Telekom Baskets Bonn (2023). Το FIBA Europe Cup είναι σήμερα η πιο αδύναμη από τις τέσσερις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μπάσκετ