ΑρχικήUncategorizedΕξαιρετικός ο Ζβέρεφ: Η γερμανική ομάδα κερδίζει το United Cup

Εξαιρετικός ο Ζβέρεφ: Η γερμανική ομάδα κερδίζει το United Cup

Το Australian Open μπορεί να έρθει! Ο Alexander Zverev βρίσκεται ήδη σε κορυφαία φόρμα. Ο Ολυμπιονίκης οδηγεί τη γερμανική ομάδα τένις στην κατάκτηση του τίτλου στο United Cup

Μετά τον θρίαμβο στο United Cup, η Laura Siegemund πήδηξε στην αγκαλιά του εξαιρετικού Alexander Zverev, ενώ λίγο αργότερα ολόκληρη η γερμανική ομάδα τένις χόρεψε σε κύκλο.

Με επικεφαλής τον Ολυμπιονίκη Zverev, η Γερμανία κέρδισε τον ομαδικό διαγωνισμό στο Σίδνεϊ και άνοιξε την όρεξη για μια επιτυχημένη τενιστική χρονιά, μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του Australian Open. Ο Ζβέρεφ και η παρέα του κέρδισαν στον τελικό την Πολωνία με 2:1.

Ο Zverev νίκησε αρχικά τον Hubert Hurkacz με 6:7 (3:7), 7:6 (8:6), 6:4 μέσα σε τρεις ώρες και αφού απέκρουσε δύο match points για να ισοφαρίσει σε 1:1. Στη συνέχεια νίκησε το πολωνικό δίδυμο Hurkacz και Iga Swiatek με 6-4, 5-7, 10-4 στο match tie-break μαζί με τον ειδικό στα διπλά Siegemund για να κατακτήσει τον καθοριστικό δεύτερο πόντο. Η Angelique Kerber είχε χάσει 3:6, 0:6 από την Swiatek στην πρεμιέρα.

Ο Zverev κέρδισε τους τέσσερις από τους πέντε αγώνες του στα μονά

“Ήταν πολύ ξεχωριστό να είμαι μέλος αυτής της ομάδας. Είμαι πολύ περήφανος που κερδίσαμε αυτό το πράγμα”, δήλωσε ο Zverev στην τελετή απονομής στην Ken Rosewall Arena. Για την Kerber, ήταν μια “τέλεια επιστροφή” μετά την άδεια μητρότητας. “Νιώθω υπέροχα που επιστρέφω στο γήπεδο”, δήλωσε η Kerber. “Μου έλειψε αυτή η ενέργεια και αυτά τα συναισθήματα τους τελευταίους 18 μήνες.”

Ο

Zverev κέρδισε τους τέσσερις από τους πέντε αγώνες του στα μονά στην ομαδική διοργάνωση. Ο 26χρονος χρειάστηκε να παραδεχτεί την ήττα μόνο από τον Αυστραλό Alex de Minaur στα τρία σετ στα ημιτελικά. Μόλις μία ημέρα αργότερα, ο Zverev έδειξε μεγάλο ηθικό και κέρδισε το επόμενο tour de force απέναντι στον Hurkacz.

Ο Ολυμπιονίκης χρειάστηκε στη συνέχεια να διανύσει όλη την απόσταση και στο καθοριστικό μικτό σετ μαζί με τον Ζίγκεμουντ. Μετά από 1:44 ώρα, ωστόσο, το γερμανικό δίδυμο μετέτρεψε το πρώτο του match point – μετά το οποίο πανηγύρισε. “Πάντα ήταν πολύ αργά τα τελευταία βράδια, λόγω της καθυστερημένης λήξης των αγώνων. Αλλά απόψε θα είναι πραγματικά αργά”, δήλωσε ο προπονητής της Kerber, Torben Beltz, ο οποίος προπονούσε τη γερμανική ομάδα.

Ο Zverev απέκρουσε δύο match points

Ο Zverev ήταν πραγματικά ενοχλημένος απέναντι στον Hurkacz μετά την απώλεια του πρώτου σετ και έστειλε τη ρακέτα του να πετάξει στον αέρα. Στον ισορροπημένο αγώνα, το νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης απέκρουσε δύο break points του Zverev στο δεύτερο σετ για να κάνει το 4:2. Ο Hurkacz ακύρωσε επίσης τρεις ευκαιρίες του παίκτη του Αμβούργου, ο οποίος προηγήθηκε με 6:5, για να ισοφαρίσει το σετ. Στο 6:4 του tie-break, ο 26χρονος και κατ’ επέκταση η πολωνική ομάδα έμοιαζαν ήδη νικητές, αλλά ο Zverev απέκρουσε εξαιρετικά και τα δύο match points και ανάγκασε σε ένα αποφασιστικό τρίτο σετ.

Εκεί, το νούμερο επτά της παγκόσμιας κατάταξης πέτυχε τελικά το μοναδικό break του αγώνα για το 4:3. Μετά από τρεις ώρες παιχνιδιού, ο Zverev ανταμείφθηκε για την τεράστια μαχητικότητά του και μετέτρεψε το δεύτερο match point του.

Λίγη μόνο ώρα αργότερα, ο Zverev επέστρεψε στο court με τον Siegemund. Αν και βρισκόταν σχεδόν στο τέλος της διαδρομής του, ο 26χρονος πραγματοποίησε άλλη μια δυνατή εμφάνιση και μετέτρεψε τον καθοριστικό πόντο για να στεφθεί ο αγώνας

“Είναι ένα πραγματικά υπέροχο συναίσθημα “

Ο Kerber είχε προηγουμένως πραγματοποιήσει μια δυνατή εμφάνιση για ένα σετ απέναντι στον Swiatek. Η τρεις φορές νικήτρια τουρνουά Grand Slam έπαιξε δυνατά και έθεσε επανειλημμένα υπό πίεση το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης. Ωστόσο, η Kerber δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και έχασε πέντε break points μόνο στο πρώτο σετ. Η Swiatek πήρε το πρώτο σετ μετά από 48 λεπτά. Η Πολωνή παίκτρια, η οποία παραμένει αήττητη φέτος, ήταν στη συνέχεια ασταμάτητη. Η Swiatek έκανε δύο γρήγορα break στο δεύτερο σετ και αξιοποίησε το πρώτο της match point μετά από 1:10 ώρα

Η Kerber μπορεί παρ’ όλα αυτά να ταξιδέψει στη Μελβούρνη, όπου ξεκινά την επόμενη Κυριακή το Australian Open, με μεγάλη αυτοπεποίθηση. Η τρεις φορές νικήτρια τουρνουά Grand Slam κέρδισε τον πρώτο της αγώνα στα μονά μετά την επιστροφή της από μιάμιση χρόνια άδεια μητρότητας. Στον ημιτελικό με την Αυστραλία, η Kerber κέρδισε μια νευραλγική μονομαχία με την Ajla Tomljanovic με 4:6, 6:2, 7:6 (9:7). “Είναι η πρώτη μου νίκη στο μονό μετά την επιστροφή μου, είναι πραγματικά υπέροχο συναίσθημα”, δήλωσε η Kerber μετά.