Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕκκωφαντική νίκη στα προημιτελικά: Οι νεαροί της Γιούβε δεν αφήνουν περιθώρια στη...

Εκκωφαντική νίκη στα προημιτελικά: Οι νεαροί της Γιούβε δεν αφήνουν περιθώρια στη Σαλερνό

Η Γιουβέντους Τορίνο πέρασε στα προημιτελικά του Coppa Italia μετά τη νίκη της με 6-1 επί της Σαλερνιτάνα. Αφού βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, οι Μπιανκονέρι ανέβασαν στροφές και μπόρεσαν να βασιστούν στα νεαρά παιδιά

Η

Juventus Τορίνο ήταν αήττητη από τον περασμένο Σεπτέμβριο και ήθελε να συνεχίσει αυτό το σερί στον πρώτο της ανταγωνιστικό αγώνα για το 2024 – αλλά έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με τον τελευταίο σύλλογο της Serie A. Ο Γκάτι, ένας από τους μόλις τέσσερις παίκτες που ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι χρειάστηκε να ξεκινήσει ξανά σε σχέση με το 1-0 επί της Ρόμα, έκανε γκάφα στο πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης και έστησε τον Ικουεμέζι, ο οποίος σκόραρε εύκολα για να δώσει προβάδισμα στους ουραγούς.

Μιρέτι και Καμπιάσο γυρίζουν το ματς

Δεν ήρθαν πολλά περισσότερα από την US Salernitana, την οποία ο Pippo Inzaghi είχε αναδιοργανώσει ακόμα και σε εννέα θέσεις μετά την ήττα με 1-0 στην Hellas Verona. Η “Γηραιά Κυρία” ταρακουνήθηκε για λίγο, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και απάντησε μετά από κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά με τον Μιρέτι (12′), ενώ φάνηκε να έχει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί μόλις έξι λεπτά αργότερα. Ωστόσο, μετά το ξεκάθαρο φάουλ του Ζάμπια στον Γκάτι, το VAR επενέβη και καταλόγισε το πέναλτι, καθώς η πρώτη επαφή του γκολ είχε γίνει λίγο έξω από την περιοχή του πέναλτι.

Ωστόσο, οι κυρίαρχοι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από αυτό. Οι Chiesa, Miretti, Cambiaso και λοιποί συνέχισαν να τρέχουν και έχασαν μόλις και μετά βίας το πιθανό 2:1, όταν το σουτ του πρώτου ήταν λίγο πιο άστοχο (28′). Ωστόσο, η I Granata δεν μπόρεσε να αντέξει την πίεση για πολύ ακόμα. Μετά από ένα εκτεταμένο κόρνερ, ο Καμπιάσο βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και έβαλε σε θέση οδηγού τους δευτεραθλητές (35′). Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να εξυπηρετούνται καλά στην ανάπαυλα, καθώς ο Μιρέτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τρίτο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο (43′).

Ο Ρουγκάνι είναι εύστοχος

Μετά την ανάπαυλα, τίποτα δεν άλλαξε στο στάδιο Allianz. Ο Μιρέτι κατέγραψε την πρώτη προειδοποιητική βολή (48′) πριν ο Ρουγκάνι φέρει σχεδόν άθελά του την προδικαστική απόφαση. Μετά την δυνατή κεφαλιά του Milik, ο τερματοφύλακας της Salerno, Fiorillo, τοποθέτησε την μπάλα στο διάβα του με τέτοιο τρόπο ώστε ο αμυντικός της Juve δεν είχε άλλη επιλογή από το να σπρώξει το ριμπάουντ πάνω από τη γραμμή (54′).

Στα τελευταία στάδια ενός διασκεδαστικού παιχνιδιού μέχρι εκείνη τη στιγμή, φάνηκε σχεδόν ότι και οι δύο πλευρές είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα. Δεν υπήρξαν ξανά σοβαρές επιθετικές προσπάθειες μέχρι που η Σαλέρνο κάλεσε τη Γηραιά Κυρία, η οποία χτύπησε άμεσα: Ο αναπληρωματικός Yildiz δεν κατάφερε να νικήσει τον Fiorillo, από τον οποίο το δέρμα αναπήδησε στο πόδι του Bronn – 4:1 (75′).

Yilmaz και Weah τελειώνουν φανταστικά

Πάντως, αυτό το γκολ δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά, τόσο ο γεννημένος στο Ρέγκενσμπουργκ Γιλντίζ όσο και ο καλοκαιρινός νεοφερμένος Weah θέλησαν να δείξουν για άλλη μια φορά το ταλέντο τους και πέτυχαν δύο ονειρεμένα γκολ για να διαμορφώσουν το τελικό 6:1. Ο Yildiz άφησε τρεις αντιπάλους όρθιους κατά τη διάρκεια της ατομικής του κούρσας και σκόραρε (88′), πριν ο Αμερικανός βάλει τις τελευταίες πινελιές στο παιχνίδι με ένα υπέροχο σουτ από μακριά (90.+1).