Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΒελτιωμένη, αλλά χωρίς τύχη με τα τρίποντα: Η Μπάγερν χάνει και από...

Βελτιωμένη, αλλά χωρίς τύχη με τα τρίποντα: Η Μπάγερν χάνει και από τη Φενέρμπαχτσε

Για άλλη μια φορά, ένα φαβορί για τον τίτλο της Ευρωλίγκας είναι πολύ δυνατό για τους καλαθοσφαιριστές της FC Bayern. Οι φιλοξενούμενοι οπαδοί κάνουν για μια τουρκική έδρα

Οι καλαθοσφαιριστές της FC Bayern Munich έχασαν και πάλι από ένα φαβορί για τον τίτλο στην Ευρωλίγκα. Κόντρα στη Φενέρμπαχτσε Κωνσταντινούπολης, η ομάδα του προπονητή Πάμπλο Λάσο έχασε με 67:76 (38:41) το βράδυ της Παρασκευής. Μετά από πέντε παιχνίδια στην κορυφαία κατηγορία, η ομάδα του Μονάχου έχει ρεκόρ 2-3 νίκες. Καλύτερος σκόρερ κόντρα στους Τούρκους ήταν ο Σιλβέν Φρανσίσκο με έντεκα πόντους.

Λιγότερο από μία εβδομάδα μετά την πανωλεθρία με 59-98 στην Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Μονάχου τουλάχιστον έδειξε βελτίωση. Αν και η διεκδικήτρια του τίτλου της Ευρωλίγκας από την Τουρκία υποστηρίχθηκε από πολυάριθμους φιλάθλους στην αίθουσα σαν γηπεδούχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε 20:19 μετά από δέκα λεπτά. Το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους: Με 41:38 για τη Φενέρμπαχτσε, το παιχνίδι πήγε στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του προπονητή Δημήτρη Ιτούδη έλεγχε τα ριμπάουντ και επέτρεψε μόλις εννέα πόντους της Μπάγερν. Η ομάδα του Λάσο δεν σκόραρε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, επομένως η ομάδα του Μονάχου δεν πλησίασε τους νικητές της Ευρωλίγκας του 2017. Ξανά και ξανά ο σταρ της Φενέρμπαχτσε, Σκότι Ουίλμπεκιν, ήταν αυτός που πλήγωσε την ομάδα του Μονάχου από μακριά. Με διαφορά οκτώ πόντων (47:55/30ο λεπτό), η ομάδα της Μπουντεσλίγκα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Andreas Obst έδειξε τη δύναμή του. Αν και ο εθνικός παίκτης ευστόχησε μόνο σε ένα από τα πέντε τρίποντα, μείωσε τη διαφορά σε 66-68 με μια μακρινή βολή 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο, η Μπάγερν δεν μπόρεσε τελικά να γυρίσει το ματς – ο Ισαάκ Μπονγκά υπέπεσε σε λάθος, ο Ομπστ αστόχησε σε άλλη μια προσπάθεια για τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν γερά νεύρα στη γραμμή των βολών. Στο τέλος, η Μπάγερν είχε πενιχρό ποσοστό τριπόντων 20,7% (6/29 τρίποντα) – και την τρίτη της ήττα στο πέμπτο παιχνίδι της στην Ευρωλίγκα. Η Φενέρμπαχτσε, εν τω μεταξύ, βρίσκεται στην τέταρτη θέση με τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια.