Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΒασικό πρόσωπο Ραμπιό: Η Γιουβέντους αψήφησε την καθυστερημένη ισοφάριση στη Μόντσα

Η Γιουβέντους Τορίνο κέρδισε με δραματικό τρόπο το εκτός έδρας παιχνίδι της AC Monza με 2-1 στις καθυστερήσεις και πέρασε μπροστά στην κούρσα του πρωταθλήματος

Η Γιουβέντους, η οποία είχε την ευκαιρία να προσπεράσει προσωρινά την Ίντερ στην κορυφή της βαθμολογίας στο εκτός έδρας παιχνίδι της στην AC Monza, ξεκίνησε με μία μόνο αλλαγή σε σχέση με την ισοπαλία 1-1 με την Ίντερ Μιλάνο. Ο Άλεξ Σάντρο αντικατέστησε τον Ρουγκάνι, ο οποίος αρχικά πήρε θέση στον πάγκο.

Ο Ραμπιό αναπληρώνει την αστοχία του Βλάχοβιτς

Η Γηραιά Κυρία κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή και κέρδισε πέναλτι μόλις μετά από εννέα λεπτά, το οποίο ο Βλάχοβιτς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και του στέρησε η δυνατή απόκρουση του Ντι Γκρεγκόριο (11′). Ο τερματοφύλακας όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα με το κόρνερ που ακολούθησε, καθώς ο Ραμπιό έπιασε δυνατή κεφαλιά (12′). Στη συνέχεια η Γιούβε οπισθοχώρησε λίγο και επέτρεψε στους γηπεδούχους να βγουν μπροστά. Ωστόσο, έκαναν ελάχιστα πράγματα με την μπάλα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έγιναν και πάλι πιο επικίνδυνοι μετά το 30ο λεπτό και θα έπρεπε να είχαν προηγηθεί με 2-0, αλλά ο Γκάτι κατάφερε το κατόρθωμα να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι από τα δύο μέτρα (34′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, χρειάστηκε να περάσει αρκετή ώρα για να συμβεί κάτι αξιόλογο. Μόλις στο 65ο λεπτό η Monza θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με τον Colpani. Φαινόταν ότι τα φαβορί θα έφταναν στη νίκη, αλλά ξαφνικά όλο το Μπριάντεο πανηγύρισε. Μια σέντρα του Carboni αναπήδησε μια φορά στην περιοχή των πέντε μέτρων και κατέληξε στην αριστερή γωνία. Ο Szczesny δεν έδειχνε ιδιαίτερα καλός όταν δέχθηκε το γκολ, αλλά μπερδεύτηκε από τον Dany Mota, ο οποίος έχασε οριακά την επαφή με την μπάλα λίγο πριν την εστία (90.+1).

Ο Γκάτι στις καθυστερήσεις – η Γιούβε ξανά μπροστά

Η Γιουβέντους τα έριξε όλα μπροστά και απάντησε άμεσα! Λιγότερο από τρία λεπτά μετά την αιφνιδιαστική ισοφάριση, ο κεντρικός αμυντικός Γκάτι έστειλε τη μπάλα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι μετά από ασίστ του Ραμπιό και εξασφάλισε ένα τρεμπλ στις καθυστερήσεις για τη Γηραιά Κυρία (90.+4).

Η Γιουβέντους Τορίνο υποδέχεται την επόμενη Παρασκευή (8 Δεκεμβρίου, 8.45μμ) την SSC Νάπολι, ενώ η AC Monza έχει το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι της δύο ημέρες αργότερα. Στη συνέχεια η CFC Genoa θα ταξιδέψει στη Λομβαρδία (3μμ).