Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑπό 0:2 σε 3:2 σε εννέα λεπτά: Μπάρτσα κερδίζει αργά τη Βίγκο

Από 0:2 σε 3:2 σε εννέα λεπτά: Μπάρτσα κερδίζει αργά τη Βίγκο

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε έτοιμη για την πρώτη της ήττα στη σεζόν απέναντι στη Σέλτα Βίγκο. Ωστόσο, ένα διπλό χτύπημα του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις και το καθοριστικό γκολ του Ζοάο Κανσέλο έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι

Μετά από δύο νίκες με 5-0 επί της Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλης και της Ρόγιαλ Αντβέρπ, η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε την επόμενη υποτιθέμενη υποχρεωτική αποστολή της στο πρωτάθλημα. Κόντρα στην Σέλτα Βίγκο, η οποία κατάφερε να συγκεντρώσει μόλις τέσσερις βαθμούς στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, η Μπάρτσα είχε την ευκαιρία ακόμη και να κάνει άλμα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έστω και εν μία νυκτί.

Το έργο όμως αποδείχθηκε γρήγορα δυσάρεστο για την ομάδα του Χάβι, που έβαλε τους Μάρκος Αλόνσο, Οριόλ Ρομέου και Φεράν Τόρες αντί των Μπαλντέ, Γκάβι και Ραφίνια. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τον χώρο στο κέντρο εξαιρετικά στενό και δεν επέτρεψαν σχεδόν τίποτα. Αφού κέρδισαν την μπάλα, κατευθύνθηκαν γρήγορα προς το τέρμα. Ο Ιάγο Άσπας αστόχησε με σουτ στο 18′, αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Στραντ Λάρσεν έδωσε πανάξιο προβάδισμα στη Βίγκο (19′).
Η

Celta Vigo δέχεται λίγα πράγματα – και το 2:0

Η

Barça είχε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι, αλλά ελάχιστες ευκαιρίες. Στο πρώτο ημίχρονο, μόνο ο Ζοάο Φέλιξ ήταν αυτός που αστόχησε από τα 15 μέτρα σε υποσχόμενη θέση (23ο). Από την άλλη πλευρά, το δεύτερο γκολ θα έπρεπε σχεδόν να είχε σημειωθεί. Ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε επικίνδυνη κεφαλιά του Στράντ Λάρσεν στα πόδια του Ντε Λα Τόρε, ο οποίος όμως από τα δώδεκα μέτρα έστειλε τη μπάλα άουτ (41ο).
Ο

Xavi αντέδρασε στην ανάπαυλα και άλλαξε από τετραμελή σε τριμελή άμυνα. Αρχικά, πάντως, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν η πιο επικίνδυνη ομάδα, χωρίς όμως να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία. Μόλις στο 57ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Βίγκο, Ιβάν Βιγιάρ, χρειάστηκε να κάνει την πρώτη προσπάθεια, όταν απέκρουσε ένα μακρινό σουτ του Αραούχο. Μετά από λάθος του Ρίστιτς, ο Φεράν Τόρες είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο αργότερα, αλλά δεν τα κατάφερε (64ο) και λίγο αργότερα (67ο) σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι αντεπιθέσεις της Βίγκο έγιναν λίγο πιο σπάνιες, αλλά συνέχισαν να έρχονται. Το σουτ του Μπάμπα απέκρουσε ο τερ Στέγκεν (71ο λεπτό), αλλά στο 76ο λεπτό, μετά από ωραία πάσα του Ιάγο Άσπας, ήταν ο αναπληρωματικός Δουβίκας που έκανε το 2-0 – και επειδή η ασφάλεια των γηπεδούχων κάθε άλλο παρά καλή ήταν.

81ο, 85ο, 89ο: Η Μπάρτσα γυρίζει το ματς

Η Μπάρτσα όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα. Στις καθυστερήσεις, οι “μπλαουγκράνα” έκαναν μια εντυπωσιακή ανατροπή. Αρχικά ήταν ένα γρήγορο διπλό χτύπημα του Λεβαντόφσκι, πρώτα με ακροβατική λόμπα (81ο), και στη συνέχεια από τα δέκα μέτρα μετά από πάσα του Ζοάο Κανσέλο (85ο) που οδήγησε στην ισοφάριση. Στη συνέχεια ήταν ο ίδιος ο Ζοάο Κανσέλο που πλάσαρε από κοντά τον Γκάβι για το 3:2 (89.).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια καλή ευκαιρία, στο πρόσωπο του Μινγκέσα από όλους τους ανθρώπους. Όμως ο πρώην παίκτης της ομάδας Νέων της Μπαρτσελόνα αστόχησε από τα δώδεκα μέτρα (90.+3). Στο τέλος, οι “μπλαουγκράνα” μπόρεσαν να πανηγυρίσουν, αν και για πολλή ώρα δεν φαινόταν ότι θα το έκαναν.

Ο επόμενος αγώνας της Μπαρτσελόνα είναι την Τρίτη (21.30) στην έδρα της RCD Μαγιόρκα. Η Σέλτα Βίγκο θα φιλοξενήσει την Πέμπτη (19.00) την Ντεπορτίβο Αλαβές.