Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑνεβάζει στροφές ο Ντε Γιονγκ - Παρηγοριά του Μπρούμα για τον Νκούνκου...

Ανεβάζει στροφές ο Ντε Γιονγκ – Παρηγοριά του Μπρούμα για τον Νκούνκου – Η Κλάξβικ συνεχίζει να ονειρεύεται

Ο τρίτος γύρος των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ έδωσε την Τρίτη τις πρώτες ενδείξεις για τους πιθανούς συμμετέχοντες στα πλέι οφ. Η PSV Αϊντχόφεν το έκανε ιδιαίτερα σαφές

Οι έξι από τους δέκα προκριματικούς αγώνες διεξήχθησαν το βράδυ της Τρίτης, με τον έβδομο μεταξύ της ΑΕΚ και της Ντιναμό Ζάγκρεμπ να ακυρώνεται -και έκτοτε να επαναπρογραμματίζεται- λόγω του θανάτου ενός φιλάθλου. Τελικά, τέσσερις γηπεδούχες ομάδες επικράτησαν, η μόνη που δεν σκόραρε ήταν η Κοπεγχάγη απέναντι στη Σπάρτα Πράγας.

Η PSV Αϊντχόφεν έθεσε το μεγαλύτερο δείγμα γραφής με την εντός έδρας νίκη της με 4:1 επί της Στουρμ Γκρατς. Οι Ολλανδοί είχαν ήδη κρίνει το ματς πριν από την ανάπαυλα: ο Μπαμπαντί άνοιξε το σκορ (4ο), ο πρώην παίκτης της Γκλάντμπαχ ντε Γιονγκ σκόραρε δύο φορές μέσα σε δέκα λεπτά (22ο, 32ο) – το γκολ του Στάνκοβιτς ήταν μικρή παρηγοριά για το Γκρατς. Το πιθανό 4:1 ακυρώθηκε σωστά από τον van Aanholt πριν την αλλαγή (42.). Γι’ αυτό και ο Σανγκαρέ το πέτυχε ένα τέταρτο πριν το τέλος μετά από μια προβεβλημένη παραλλαγή σε ελεύθερο λάκτισμα (73ο).

Η Κλάξβικ νίκησε τη Μόλντε στις καθυστερήσεις

Περισσότερα όνειρα για την πρώτη κατηγορία κράτησε ζωντανή και η πρωταθλήτρια Πολωνίας Rakov Czestochowa, η οποία κέρδισε εντός έδρας τον Άρη Λεμεσού με 2-1. Ο Κότσεργκιν εκμεταλλεύτηκε μια αταξινόμητη κυπριακή οπισθοφυλακή για να προηγηθεί (7ο), ο Πιαζέκι αύξησε από το σημείο (63ο). Δύο λεπτά μετά την αντικατάσταση του πρώην Χάμπεργκερ Κίτελ, ο Ράκοβ σπατάλησε ακόμη καλύτερη θέση εκκίνησης, αφού ο Μαγιαμπέλα είχε την ευκαιρία να σηκώσει την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία (88ο).

Συνεχίζεται και το παραμύθι της Klaksvik Itrottarfelag. Ο μικρός σύλλογος από τα Νησιά Φερόε μετέτρεψε το εις βάρος του σκορ σε εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Molde FK. Η Φρέντρικσμπεργκ σκόραρε δύο φορές (64ο, 86ο) για να αντιδράσει στο γκολ του Έικρεμ στο 48ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας Γιόχανσον μίλησε πρόσφατα για το παραμύθι των Νήσων Φερόε στο kicker.

Brumas Ballon – Ο Ντερβίσογλου κάνει το 3:0

Η Σπόρτινγκ Μπράγκα πέτυχε επιβλητική εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της TSC Backa Topola. Οι Σέρβοι φάνηκαν από νωρίς επιβαρυμένοι αμυντικά: Μετά από 17 λεπτά, η ουραγός επέτρεψε στον Μπρούμα να περάσει και να σουτάρει ανενόχλητος από τα 18 μέτρα από το αριστερό μισό. Με φουσκωμένο μπαλόνι, ο Πορτογάλος μιμήθηκε τον πανηγυρισμό του πρώην παίκτη της Λειψίας Νκούνκου, του οποίου ο σοβαρός τραυματισμός στο γόνατο είχε γίνει γνωστός την Τρίτη. Ο Pizzi είχε ήδη δώσει το καθοριστικό γκολ στο 19ο λεπτό. Ο Djalo διέλυσε κάθε αμφιβολία που είχε απομείνει τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Μαζί με την Μπράγκα και την Αϊντχόφεν, η Γαλατασαράι άνοιξε επίσης την πόρτα των πλέι οφ: Οι Τούρκοι κέρδισαν εκτός έδρας στη Σλοβενία την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 3-0. Ο Ακτούρκογλου έβαλε σε τροχιά νίκης τους ευνοημένους μετά από μόλις εννέα λεπτά μετά από δυνατή ασίστ του Γιλμάζ. Αμέσως μετά την ανάπαυλα, ο Βέλγος Μέρτενς πέτυχε το δεύτερο γκολ (48ο). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζόκερ Ντερβίσογλου πέντε λεπτά μετά την αλλαγή του (90.+1).