Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈκπληξη για το Κύπελλο στο Γκίσεν, η Κραϊλσχάιμ πέταξε έξω - Η...

Έκπληξη για το Κύπελλο στο Γκίσεν, η Κραϊλσχάιμ πέταξε έξω – Η Μπραουνσβάιγκ κέρδισε τη μονομαχία της BBL

Το Κύπελλο BBL ξεκινά με μια έκπληξη. Ένας παγκόσμιος πρωταθλητής βρίσκεται επίσης στον πρώτο γύρο – έστω και μόνο στις κερκίδες.

Οι Jobstairs Giessen 46ers έκαναν την έκπληξη στον πρώτο γύρο του BBL Cup: Ο σύλλογος της δεύτερης κατηγορίας νίκησε 79:73 (42:35) την ομάδα της πρώτης κατηγορίας Hakro Merlins Crailsheim εντός έδρας το Σάββατο και έτσι πέρασε στους “16”. Ο πρώην αρχηγός της εθνικής ομάδας Ρόμπιν Μπένζινγκ ευστόχησε στα τέσσερα πρώτα του τρίποντα και πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο του αγωνιστικό παιχνίδι με την ομάδα της Γκίζεν. Η ομάδα του Γκίσεν ήταν μπροστά στο σκορ από τα μέσα της πρώτης περιόδου και στο δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε με διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους.

Η φετινή σεζόν είναι η πρώτη φορά από το 2008/09 που ομάδες της δεύτερης κατηγορίας συμμετέχουν στο BBL Cup. Στον πρώτο γύρο του κυπέλλου θα αγωνιστούν οι έξι πρώτες ομάδες της δεύτερης κατηγορίας της περασμένης σεζόν και οι δέκα ομάδες της BBL που έχασαν τα πλέι οφ. Οι οκτώ ομάδες των πλέι οφ της BBL από την περασμένη σεζόν θα μπουν στη διοργάνωση στη φάση των 16.

Βραύνσβαϊγκ και Βέχτα κερδίζουν – η Βούρτσμπουργκ δυσκολεύεται

Μπροστά στα μάτια του παγκόσμιου πρωταθλητή μπάσκετ Ντένις Σρέντερ, η Basketball Löwen Braunschweig κέρδισε με 78:64 (38:32) την ανεβασμένη στην BBL Tigers Tübingen. Ο Schröder είναι ο μοναδικός μέτοχος της ομάδας του Braunschweig και θα είναι παρών με το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της Löwen την ερχόμενη Παρασκευή.

Η δεύτερη ομάδα που προβιβάστηκε στο BBL, η Rasta Vechta, κέρδισε με 84-76 (42-39) τους Rostock Seawolves χάρη στον δυνατό Tommy Kuhse (26 πόντοι). Με λίγη προσπάθεια, οι Würzburg Baskets επικράτησαν με 93-81 (47-38) της δεύτερης κατηγορίας PS Karlsruhe Lions.

Οι αγώνες της φάσης των δεκαέξι του BBL Cup θα διεξαχθούν στις 14 και 15 Οκτωβρίου. Τότε οι Giessen Baskets θα φιλοξενήσουν τους Niners Chemnitz, η Vechta θα υποδεχθεί την BG Göttingen, το Braunschweig θα παίξει με την Alba Berlin και το Würzburg θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την ratiopharm Ulm.