Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Άρμστρονγκ κάνει τη διαφορά: Η Σαουθάμπτον επιστρέφει στην Πρέμιερ Λιγκ

Ο Άρμστρονγκ κάνει τη διαφορά: Η Σαουθάμπτον επιστρέφει στην Πρέμιερ Λιγκ

Βρέθηκε ο τελικός αντίπαλος για την επερχόμενη σεζόν στην Premier League. Με νίκη στο Γουέμπλεϊ επί της Λιντς Γιουνάιτεντ, η Southampton FC άνοιξε το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο μετά από απουσία ενός έτους

Μετά από 46 παιχνίδια στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, η Λιντς και η Σαουθάμπτον έχασαν την απευθείας άνοδο, γι’ αυτό και οι δύο ομάδες που υποβιβάστηκαν από την προηγούμενη χρονιά μπήκαν στα πλέι οφ ανόδου. Ενώ οι “λευκοί” είχαν κλείσει τη θέση τους στον τελικό με το εμφατικό 4-0 επί της Νόριτς στον δεύτερο γύρο, οι “άγιοι” είχαν επικρατήσει της Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον (3-1).

Στον τελικό αγώνα για την τελευταία εναπομείνασα θέση στην Premier League, που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ, οι δύο προπονητές δεν έκαναν καμία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Ο προπονητής της Λιντς, Ντάνιελ Φάρκε, επέλεξε και πάλι τον πρώην παίκτη της Χόφενχαϊμ και πρώτο σκόρερ Ράτερ, ενώ ο προπονητής της Σαουθάμπτον, Ράσελ Μάρτιν, ήλπιζε σε γκολ από τον πρώτο σκόρερ Άρμστρονγκ (21 γκολ φέτος).

Η άμυνα της Λιντς χάνει από τα μάτια της τον Άρμστρονγκ

Το παιχνίδι, που είχε και μεγάλη οικονομική σημασία, ξεκίνησε με πολύ δυναμισμό, αν και αρχικά δεν υπήρχαν αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ. Αφού η Λιντς πλησίασε για πρώτη φορά με τους Γκρέι (4) και Γκνοντό (7), ο Σμόλμποουν απέτυχε να νικήσει τον άγρυπνο Μεσλιέ (13) με απευθείας ελεύθερο σουτ στην άλλη άκρη του γηπέδου.

Έντεκα λεπτά μετά τη μακρινή του προσπάθεια, ο Smallbone βρέθηκε και πάλι στο επίκεντρο της προσοχής – αυτή τη φορά, όμως, ως ο παροχέας της ασίστ. Ο Ιρλανδός μεσοεπιθετικός διατήρησε την ψυχραιμία του υπό πίεση και αντέδρασε γρήγορα για να περάσει την μπάλα στον αρχισκόρερ Άρμστρονγκ με το μακρινό του δοκάρι. Εκείνος με τη σειρά του εκμεταλλεύτηκε πλήρως ένα πρόβλημα συντονισμού στην άμυνα των Whites, τελείωσε με το δεξί του πόδι και βρήκε δίχτυα στην κάτω αριστερή γωνία για να πάρει το προβάδισμα.

Αν και η στιβαρότητα στα μαρκαρίσματα αυξήθηκε ως αποτέλεσμα, δεν υπήρξαν άλλες αναμετρήσεις στο τέρμα για την ώρα. Η Λιντς μπήκε ξανά στο παιχνίδι πριν από την ανάπαυλα, αλλά την τελευταία ελπιδοφόρα ευκαιρία πριν από την ανάπαυλα έχασε ο επιθετικός των Αγίων Άρμστρονγκ, το χαμηλό σουτ του οποίου απέκρουσε σωστά ο Μεσλιέ (45′).

Edozie αστοχεί στο 2:0 – James αστοχεί στο οριζόντιο δοκάρι

Μόλις λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη, οι Λευκοί είχαν διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ούτε ο Rodon ούτε ο Summerville κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα των Αγίων (49′).

Από εκεί και πέρα, το Γουέμπλεϊ πήγαινε μπρος-πίσω, με τη Λιντς, που εξακολουθούσε να βρίσκεται πίσω στο σκορ, να αποκτά όλο και περισσότερο τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο, καθώς η άμυνα των Αγίων επέτρεπε μόνο λίγους ανοιχτούς χώρους στο τελευταίο τρίτο, η ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε συνέχισε να κυνηγάει το μειονέκτημα.

Ο αναπληρωματικός Edozie έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2:0 στο 68ο λεπτό, αστοχώντας από κοντά. Εν τω μεταξύ, οι “ασπρόμαυροι” δεν έδειχναν ξανά επικίνδυνοι μέχρι το 84ο λεπτό. Ο τζόκερ της Λιντς Τζέιμς δεν δίστασε για πολύ, πήγε για βολέ και χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι από περίπου 16 μέτρα

Αναβαθμίστηκαν οι Λέστερ, Ίπσουιτς και Σαουθάμπτον

Μετά από ένα λεπτό διακοπής και πάνω από δέκα λεπτά καθυστερήσεων, όλα τα φράγματα έσπασαν στο Γουέμπλεϊ -τουλάχιστον από την πλευρά των Αγίων- όταν ο διαιτητής Τζον Μπρουκς σφύριξε το τελικό σφύριγμα.

Μετά τη Λέστερ Σίτι και την Ίπσουιτς Τάουν, η τελευταία εναπομείνασα θέση εκκίνησης στην Πρέμιερ Λιγκ είναι πλέον πιασμένη. Η κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας επιστρέφει από τη θερινή διακοπή στις 17 Αυγούστου.