понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsWSBK Портимао (кръг 1): Razgatlioglu печели, Rea губи повече точки

WSBK Портимао (кръг 1): Razgatlioglu печели, Rea губи повече точки

Топрак Разгатлиоглу спечели победата в съкратеното съботно състезание от Световния супербайк шампионат в Портимао – Джонатан Риа загуби повече точки

Заводският пилот на Yamaha Топрак Разгатлиоглу спечели първото състезание от Световния шампионат по супербайк в Портимао. Световният шампион в клас Superbike победи лидера в световния шампионат Алваро Баутиста (Ducati) и рекордьора Джонатан Риа (Kawasaki) (вижте резултата от състезанието). Така Разгатлиоглу успя да навакса пет точки изоставане от Баутиста. Риа загуби още четири точки от лидера в световния шампионат (в генералното класиране).

Jonathan Rea стартира първото състезание от полпозишън. Британецът бе на първа редица на стартовата решетка заедно с Топрак Разгатлиоглу и Алекс Лоус (Kawasaki). Алваро Баутиста стартира състезанието от четвърта позиция на стартовата решетка. Филип Йотл (GoEleven-Ducati) бе на P12, а Марвин Фриц (YART-Yamaha) – на P23.

Заради тежката катастрофа в състезанието Supersport 300 първото състезание на WSBK не можеше да започне по план в 15:00 ч. (централноевропейско време). Тъй като спасителният хеликоптер не се върна навреме, състезанието започна едва в 16:15 ч. Състезателната дистанция беше съкратена на 14 обиколки.

Джонатан Реа води след старта

На старта Реа се задържа начело. Разгатлиоглу се нареди на втора позиция, но още в първата обиколка бе изпреварен от Лоус. Баутиста се класира пети, зад своя съотборник в Ducati Аксел Басани. Philipp Öttl загуби много позиции в първата обиколка и бе едва на 20-та позиция, докато Marvin Fritz успя да си пробие път до 18-та позиция.

Реа наложи темпото в челото. Разгатлиоглу се бореше да следва 65 Kawasaki. Във втората обиколка Лоус загуби две позиции от пилотите на Ducati Басани и Баутиста. След две обиколки Риа се откъсна леко напред с обиколка от 1’40.604, но Разгатлиоглу отвърна с 1’40.328 в третата обиколка.

Топрак Разгатлиоглу се изправя агресивно срещу Джонатан Реа

След бавния старт Разгатлиоглу увеличи темпото и се доближи до Реа. Но Басани също успя да се справи. В началото на шестата обиколка Разгатлиоглу агресивно избута Реа в завой 1, който трябваше да изправи мотора си. Риа загуби инерция и изведнъж изостана на 0,5 секунди от Разгатлиоглу.

Разгатлиоглу обаче не успя да се отърве от преследвачите си. Точно преди средата на състезанието първите 5 се доближиха на 1,5 секунди един от друг. В началото на осмата обиколка Баутиста атакува Басани, но италианецът се противопостави. Баутиста трябваше да се бори упорито, за да надделее в двубоя между Ducati и вътрешното отделение. Това се оказа в полза на Разгатлиоглу и Реа, които успяха да се откъснат малко напред.

Алваро Баутиста предизвиква Джонатан Реа

Баутиста беше най-бързият пилот в началото на последната третина на състезанието и си пробиваше път към водещото дуо с добри времена за обиколка. Разгатлиоглу контролираше лидерството, но зад него се разви дуел между Реа и Баутиста. На финалната права Баутиста мина без особени проблеми, но четири обиколки преди края на състезанието спря в завой 1 и отстъпи втората позиция на Риа.

Преднината на

Razgatlioglu нарасна на повече от 1,2 секунди. Три обиколки преди края Баутиста отново изпревари Реа и запази позицията си в следващите завои. Реа нямаше отговор и трябваше да се задоволи с третото място.

Toprak Razgatlioglu може да навакса само пет точки

Поредбата на първите трима не се промени в последните обиколки. Разгатлиоглу спечели победата по категоричен начин, като завърши пред Баутиста и Реа. За четвъртото място се водеше тежка борба. Лоус беше по-бърз от Басани, но италианецът се защитаваше с всички сили. Басани бе най-добрият извънфабричен пилот на четвърто място. Lowes допълни топ 5.

Шесто място зае заводският пилот на Yamaha Андреа Локатели. Майкъл Рубен Риналди (Ducati) и Хави Виерге (Honda) бяха седми и осми. Лорис Баз (Bonovo) беше най-добрият пилот на BMW на девето място. Колегата на марката Скот Рединг катастрофира в последната обиколка и се класира 18-и.

Филип Йотл си проби път до дванадесетата позиция след трудна първа обиколка и събра важни точки за шампионата. На финала Йотъл изостана на 21,6 секунди. Сънародникът му Марвин Фриц се смъкна до 21-ва позиция, изоставайки на 39,0 секунди след 14 обиколки.