сряда, май 8, 2024
HomeMotorsportsWRC Рали Хърватия 2024: Себастиен Ожие печели след грешки на конкуренцията

WRC Рали Хърватия 2024: Себастиен Ожие печели след грешки на конкуренцията

Груби грешки на Тиери Ньовил и Елфин Еванс дават победата на Себастиен Ожие в Рали Хърватия 2024 след вълнуваща тристранна битка

Пловдивският пилот на Toyota Себастиен Ожие спечели Рали Хърватия, четвърти кръг от Световния рали шампионат (WRC) 2024, за да отпразнува първата си победа за сезона. Осемкратният световен шампион надделя във вълнуваща тристранна битка срещу съотборника си Елфин Еванс и пилота на Hyundai Тиери Ньовил, който му подари победата на сребърен поднос с грешки при шофирането в 18-ия специален етап в неделя.

След 20 специални етапа с обща дължина 283,28 км Ожие имаше 9,7 секунди преднина пред Еванс на финала. Ньовил изостана на 45,8 секунди от Ожие, за когото това бе 59-а победа и 100-и подиум в Световния рали шампионат. „Кой би си помислил, че преди 15 години? Хубаво е да се види, че все още сме бързи“, заяви Ожие.

„Знаехме, че стартовата позиция [в петък] е проблем тук и че ще бъде трудно. Но никога не се отказахме и продължихме да натискаме през целия уикенд. Никога не съм преживявал толкова много моменти на едно рали. Щастлив съм, че успяхме да осигурим победата за отбора“, каза Ожие, който е четвъртият различен победител в четвъртия кръг от сезон 2024.

От Танак (Hyundai), който през целия уикенд не беше на близко разстояние от първите трима, завърши четвърти. Такамото Кацута (Toyota) завърши пети, изпреварвайки Андреас Микелсен (Hyundai) и Грегоар Мюнстер (Ford). Николай Грясин, Йохан Росел (и двамата Citroen) и Сами Паяри (Toyota), тримата най-бързи пилоти във WRC2, допълниха топ 10

Ньовил стартира по най-добрия начин

При първоначално трудните метеорологични условия с дъжд и снеговалежи в петък, Ньовил стартира най-добре и се възползва от първата си позиция на стартовата решетка. Белгиецът спечели четири от първите пет специални етапа и бързо се откъсна от Еванс и Ожие, който в един момент изоставаше на 26,9 секунди.

В петък следобед обаче Ожие увеличи темпото, като само на осмия специален етап взе около десет секунди от съперниците си и намали разликата между Ньовил и Еванс, които завършиха петъчния ден на равно първо място, на 6,6 секунди

Тристранната битка в челото продължи и в събота. Еванс за кратко пое лидерството в 13-ия специален етап, но Нойвил отвърна на удара само един етап по-късно. Белгиецът завърши съботния ден и на първо място в генералното класиране, осигурявайки си 18 WRC точки. Само 11,6 секунди делят първите трима преди последния ден

Грешки на Нойвил и Еванс в 18-ия специален етап

Предварителното решение бе взето на 18-ия специален етап, първото минаване на „Загорска села – Кумровец“, който се проведе и като пауърстейдж в края на ралито. Еванс първо докосна насип с лявата задна част на своя GR Yaris, завъртя се и загуби 19,6 секунди. „Беше просто едно хлъзгаво място. Ударих силно задната част от лявата страна, след което автомобилът се вдигна и се завъртях“, каза Еванс, описвайки инцидента.

Малко по-късно Ньовил се измъкна от пътя в същия участък и се блъсна в дърво. Задното дясно крило бе повредено, а горната част на задното крило бе откъсната. Нойвил обвини за инцидента своя втори пилот Мартин Видаеге. „Имаше много завои, в които твърде късно взех бележките за темпото“, заяви белгиецът. „Загубихме 20 секунди спрямо Ожие. Това е жалко, защото нещата вървяха много добре.“

С повредения автомобил впоследствие Нойвил нямаше никакъв шанс и спечели само още една WRC точка на седмо място в неделното класиране. „Бяха страхотни два дни, но днес нещата не се развиха толкова добре“, каза Нойвил на финала. „Искахме да натиснем повече в Power Stage, но тези автомобили не могат да се управляват без задно крило.“

Тянак е зает с трупането на точки

Еванс намали изоставането си от Ожие на 6,4 секунди преди Power Stage, но не успя да настигне съотборника си. „Малко съм разочарован от завъртането и от избора ми на гуми. Беше добър уикенд, но днес беше разочароващо“, заяви Еванс, който събра общо 19 WRC точки с второто място в събота, петото място в неделното класиране и петото място в Power Stage, като по този начин запази разликата с Ньой в генералното класиране.

Световният шампион за 2019 г. обаче имаше късмет, че подхлъзването на 18-ия специален етап, по време на който автомобилът беше изведен с лост, нямаше последствия.

Друг печеливш от новата точкова система беше Тянак, който пропусна да се качи на подиума, но събра общо 20 точки. Катсута си осигури максималния резултат от седем точки в класирането „Супер неделя“, а Адриен Фурмо (Ford) спечели етапа „Power Stage“

Следваща спирка: Португалия

Французинът, който заемаше пето място в генералното класиране, докосна „антикотролно устройство“ в 18-ия специален етап, което има за цел да предотврати рязането на завои от автомобила. Предното дясно колело беше повредено и Фурмьо загуби над 16 минути в резултат на ремонта.

След четири от общо 13 ралита Ньой продължава да води в класирането на WRC с 86 точки. Най-близкият му съперник остава Еванс с 80 точки. Фурмо запазва третото си място във WRC с 59 точки, но Танак (53) е намалил изоставането си. В класирането при производителите води Toyota (176 точки) пред Hyundai (169) и M-Sport-Ford (96).

Световният рали шампионат продължава с рали Португалия от 9 до 12 май 2024 г.