vasárnap, május 5, 2024
HomeMotorsportsWRC Rally Croatia 2024: Sebastien Ogier győzött a versenyzők hibái után

WRC Rally Croatia 2024: Sebastien Ogier győzött a versenyzők hibái után

Thierry Neuville és Elfyn Evans vezetési hibái miatt Sebastien Ogier izgalmas hármas csata után győzött a Horvátország 2024-es ralin

A Toyota pilótája, Sebastien Ogier nyerte a Rally Croatia-t, a 2024-es rali-világbajnokság (WRC) negyedik fordulóját, és ezzel első győzelmét ünnepelhette a szezonban. A nyolcszoros világbajnok izgalmas hármas csatában győzött csapattársa, Elfyn Evans és a Hyundai versenyzője, Thierry Neuville ellen, aki a vasárnapi 18. speciális szakaszon elkövetett vezetési hibákkal ezüsttálcán adta át neki a győzelmet.

ÚVXWK

Az összesen 283,28 kilométert teljesítő 20 speciális szakasz után Ogier 9,7 másodperces előnnyel ért célba Evans előtt. Neuville 45,8 másodperccel maradt le Ogier mögött, akinek ez volt az 59. győzelme és 100. dobogós helyezése a rali-világbajnokságon. „Ki gondolta volna ezt 15 évvel ezelőtt? Jó látni, hogy még mindig gyorsak vagyunk” – mondta Ogier.

„Tudtuk, hogy a rajtpozícióval [pénteken] gond volt itt, és hogy nehéz lesz. De soha nem adtuk fel, és egész hétvégén hajtottunk. Soha nem tapasztaltam még ennyi pillanatot egy ralin. Boldog vagyok, hogy sikerült bebiztosítanunk a győzelmet a csapat számára” – mondta Ogier, aki a negyedik különböző győztes a 2024-es szezon negyedik fordulóján.

Ott Tänak (Hyundai), aki egész hétvégén nem volt lőtávolságon belül az első háromtól, a negyedik helyen végzett. Takamoto Katsuta (Toyota) az ötödik helyen végzett Andreas Mikkelsen (Hyundai) és Gregoire Munster (Ford) előtt. Nikolai Gryasin, Yohan Rossel (mindketten Citroen) és Sami Pajari (Toyota), a három leggyorsabb WRC2-es pilóta egészítette ki a top 10-et

Neuville a legjobb rajtot vette

A pénteki, kezdetben nehéz, esővel és hózáporokkal tarkított időjárási körülmények között Neuville kapta a legjobb rajtot, és kihasználta első rajtpozícióját. A belga az első öt speciális szakaszból négyet megnyert, és gyorsan elhúzott Evans és Ogier elől, aki egy ponton 26,9 másodperces hátrányban volt.

Ogier azonban péntek délután felpörgette a tempót, és csak a nyolcadik speciális szakaszon mintegy tíz másodpercet vett el riválisaitól, és 6,6 másodpercre csökkentette a különbséget Neuville és Evans között, akik pénteken egyformán az első helyen végeztek

A hármas csata az élen szombaton is folytatódott. Evans rövid időre átvette a vezetést a 13. speciális szakaszon, de Neuville csak egy szakasszal később vágott vissza. A belga a szombati napot is az első helyen zárta az összesített tabellán, 18 WRC-pontot szerezve. Az utolsó nap előtt mindössze 11,6 másodperc választotta el az első három helyezettet

Neuville és Evans hibái a 18. speciális szakaszon

Az előzetes döntés a 18. speciálszakaszon, a „Zagorska Sela – Kumrovec” első szakaszán született, amelyet a rali végén power stage-ként is megtartottak. Evans először a GR Yaris bal hátuljával egy padkát érintett, megpördült és 19,6 másodpercet veszített. „Csak egy csúszós hely volt. Keményen megütöttem a bal oldali hátsó részt, aztán az autó felemelkedett és megpördültem” – írta le az esetet Evans.

Nem sokkal később Neuville ugyanezen a szakaszon lecsúszott az útról és egy fának ütközött. A jobb hátsó szárny megsérült, a hátsó szárny felső része pedig leszakadt. Neuville a másodpilótáját, Martijn Wydaeghe-t hibáztatta az esetért. „Sok olyan kanyar volt, ahol túl későn kaptam meg a tempójegyeket” – mondta a belga. „Húsz másodpercet vesztettünk Ogierrel szemben. Ez nagy kár, mert olyan jól mentek a dolgok. „

A sérült autóval Neuville-nek ezt követően nem volt esélye, és a vasárnapi értékelés hetedik helyén mindössze egy WRC-ponttal többet szerzett. „Nagyszerű két nap volt, de ma nem mentek olyan jól a dolgok” – mondta Neuville a célban. „Keményebben akartunk nyomni a Power Stage-en, de ezek az autók hátsó szárny nélkül vezethetetlenek.”

Tänak szorgalmasan gyűjtögeti a pontokat

Evans a Power Stage előtt 6,4 másodpercre csökkentette lemaradását Ogier-vel szemben, de nem tudta utolérni csapattársát. „Kicsit csalódott vagyok a megpördülés és a gumiválasztásom miatt. Jó hétvége volt, de a mai nap csalódást okozott” – mondta Evans, aki a szombati második helyével, a vasárnapi értékelés ötödik helyével és a Power Stage ötödik helyével összesen 19 WRC-pontot gyűjtött, így megőrizte a lemaradását Neuville előtt az összesített tabellán.

A 2019-es világbajnoknak azonban szerencséje volt, hogy a 18. speciálszakaszon történt botlása, amely során az autója kiakadt, nem járt következményekkel.

Az új pontrendszer másik haszonélvezője Tänak volt, aki ugyan lemaradt a dobogóról, de összesen 20 pontot gyűjtött. Katsuta a „Szupervasárnapi” értékelésben a maximális hét pontot szerezte meg, míg Adrien Fourmaux (Ford) a Power Stage

győzelmét szerezte meg.

Következő megálló: Portugália

A francia, aki összességében az ötödik helyen állt, a 18. speciálszakaszon hozzáért egy „anticut-berendezéshez”, amely arra szolgál, hogy megakadályozza az autó kanyarodását. A jobb első kerék megsérült, és Fourmaux több mint 16 percet veszített a javítás miatt.

A 13 raliból négy után Neuville továbbra is 86 ponttal vezeti a WRC tabelláját. Legközelebbi riválisa továbbra is Evans 80 ponttal. Fourmaux 59 ponttal tartja harmadik helyét a WRC-ben, de Tänak (53) csökkentette lemaradását. A gyártók értékelésében a Toyota (176 pont) vezet a Hyundai (169) és az M-Sport-Ford (96) előtt.

A rali-világbajnokság a 2024. május 9-12. között megrendezésre kerülő Portugál Rallyval folytatódik