неделя, май 12, 2024
HomeMotorsportsExtreme E Саудитска Арабия 2022: Rosberg-X-Racing печели откриването на сезона

Extreme E Саудитска Арабия 2022: Rosberg-X-Racing печели откриването на сезона

Преобръщане на McLaren доведе до прекъсване на финала – Йохан Кристоферсон все пак спечели победата от трето място с харемно каране в последната обиколка

Микаела Ахлин-Котулински и Йохан Кристоферсон (Rosberg-X-Racing) спечелиха откриващото състезание за сезон 2022 Extreme E в Саудитска Арабия. Финалът трябваше да бъде прекъснат, след като пилотът на McLaren Танер Фуст се преобърна. При повторния старт Кристоферсон атакува на трето място и все пак спечели победата.

Зад Кристоферсон/Алин-Коттулински на второ място завършиха Лая Санс и Карлос Каинс (Accione). Кристина Гутиерес и Себастиен Льоб (X44) се класираха трети на подиума. Откриването на сезона на Extreme E с електрически SUV-ове осигури много екшън на Desert-X-Prix.

Миналата година Extreme E вече гостува в Саудитска Арабия. По това време откриването на сезона се провежда в региона Ал-Ула. Сега състезанието се провежда в северозападната част на страната, в град Неом. Дължината на маркираното трасе в пустинята беше малко под седем километра.

Няколко инцидента в състезанията

В събота вече имаше няколко инцидента в квалификационните маншове. Най-тежко пострада британският отбор Veloce. В първата квалификационна сесия Кристина „GZ“ Джампаоли Зонка бе на път да постигне най-бързо време, но след това автомобилът се преобърна в пасаж спускане.

Водачът е получил травма на левия си глезен. В неделя отборът на Veloce се състезаваше с официалния резервен пилот на Extreme E Хеда Хосас. В събота обаче има повече инциденти.

По време на квалификациите победителят от Дакар Насър Ал-Атия (Abt Cupra XE) допусна грешка и се удари в страната на дългогодишния си съперник Сайнц (Acciona). Испанецът трябваше да паркира повредения автомобил. Al-Attiyah получи наказание за време.

Квалификацията в събота беше спечелена от отбора X44 с Гутиерес/Лоеб. В неделя сутринта на дневен ред бяха двете полуфинални състезания. В полуфинал 2 Тими Хансен предизвика зрелищен инцидент по време на опит за изпреварване.

Автомобилът на Андрети е изхвърлен и преобърнат. Хансен не е бил ранен. X44 спечели полуфинал 1, а Ganassi – полуфинал 2, като Acciona и Rosberg X си осигуриха останалите места на финала. Последното място на финала зае McLaren XE, който спечели „Crazy Race“.

Преобръщане на McLaren доведе до прекъсване на финала

Финалът се проведе в две обиколки, както и състезанията. Стартираха пилотите Льоб (X44), Сара Прайс (Ganassi), Ахлин-Котулински (Rosberg X), Сайнц (Acciona) и Танер Фуст (McLaren XE). Екипът на Ganassi спечели гласуването за стартовата решетка и избра средната позиция.

На старта Сайнц поведе пред Льоб. Отзад McLaren се преобърна силно в прахта още в първата минута на състезанието. Фуст се блъсна в задната част на автомобила на Розберг в прахта. Американецът не е пострадал след няколкото преобръщания.

Льоб преследваше лидера Сайнц в челото и успя да го задържи въпреки лошата видимост в праха. Това беше двубой между Acciona и X44. Двамата изпреварваха останалите два автомобила с повече от десет секунди.

Когато останалите четири автомобила достигнаха преходната зона, състезателният контрол спря състезанието. Катастрофиралият McLaren все още беше на пистата и трябваше да бъде изтеглен. По време на прекъсването се извършва смяна на водача.

Сайнц се предаде на Санс, Льоб – на Гутиерес, Ахлин-Котулински – на Кристоферсон, а Прайс – на Кайл Ледък. При вторите пилоти имаше рестарт в оставащата обиколка. Той е стартиран, като са включени времевите интервали отпреди изоставянето.

Рестарт: Кристоферсон от трето място до победа

Санц започна решаващия манш с преднина от около три секунди пред Гутиерес. Кристоферсон тръгна с около девет секунди изоставане. Той бързо се приближи до водещото дуо, тъй като беше третият автомобил с малко по-малко прах и малко по-добра видимост.

Кристоферсон също зае второто място от Гутиерес. В този момент Санс имаше само две секунди преднина. Кристофърсън поведе в последната третина на пистата с широк завой по външната алея, за да спечели победата.

На финала защитаващият титлата си шампион имаше малко над две секунди аванс пред Санс. Гутиерес завърши на по-малко от шест секунди след него на трето място. „Той е машина, абсолютно епична“, коментира Алин-Котулински карането на съотборника си Кристоферсон.

„Не беше лесно“, въздъхна четирикратният световен раликрос шампион. „Не ми се случва често да изпитвам такъв прилив на адреналин в колата. Не видях много. Дадох всичко от себе си и открих напълно нови линии.“

„Накрая изпреварих Кристина, а след това в завой 21 намерих повече скорост, отколкото си мислех, и в завой 22 изпреварих Лая от външната страна. Там останах с пълна газ. Това беше ключът към победата.“

След откриването на сезона Rosberg-X-Racing води в шампионата с 30 точки. Следват Acciona с 18 точки и X44 с 15 точки.

Втората спирка от сезона на Extreme E ще се състои на средиземноморския остров Сардиния, където състезанията ще се проведат на 7 и 8 май.