vasárnap, május 19, 2024
HomeMotorsportsExtreme E Saudi Arabia 2022: A Rosberg-X-Racing nyerte a szezonnyitót

Extreme E Saudi Arabia 2022: A Rosberg-X-Racing nyerte a szezonnyitót

McLaren borulás miatt félbeszakadt a döntő – Johan Kristoffersson az utolsó körben egy háremhajtással mégis a harmadik helyről szerezte meg a győzelmet

Mikaela Ahlin-Kottulinsky és Johan Kristoffersson (Rosberg-X-Racing) nyerte a 2022-es Extreme E szezonnyitót Szaúd-Arábiában. A döntőt félbe kellett szakítani, miután a McLaren pilótája, Tanner Foust felborult. Az újraindításnál Kristoffersson a harmadik helyen támadott, és mégis megszerezte a győzelmet.

Kristoffersson/Ahlin-Kottulinsky mögött Laia Sanz és Carlos Cainz (Accione) végzett a második helyen. A dobogó harmadik fokára Cristina Gutierrez és Sebastien Loeb (X44) állhatott fel. Az Extreme E szezonnyitója az elektromos SUV-kkal rengeteg akciót biztosított a Desert-X-Prix-en.

Tavaly az Extreme E már vendégszerepelt Szaúd-Arábiában. Akkoriban a szezonnyitóra az Al-Ula régióban került sor. Most az ország északnyugati részén, Neomban rendezték meg a versenyt. A kijelölt sivatagi pálya hossza alig hét kilométer volt.

Néhány baleset az előfutamokban

A szombati kvalifikációs futamokon már történtek incidensek. A legsúlyosabban a brit Veloce csapatot sújtotta. Az első szabadedzésen Christine „GZ” Giampaoli Zonca a leggyorsabb időre készült, de aztán az autó felborult egy lejtmenetben.

A sofőr bal bokasérülést szenvedett. Vasárnap a Veloce csapat a hivatalos Extreme E pótselejtezőt vezető Hedda Hosas vezetésével versenyzett. A szombat azonban több incidenst hozott.

A kvalifikációs futamon a Dakar-győztes Nasszer Al-Attiyah (Abt Cupra XE) hibázott, és belehajtott régóta riválisa, Sainz (Acciona) oldalába. A spanyolnak le kellett parkolnia a sérült autóval. Al-Attiyah időbüntetést kapott.

A szombati selejtezőt a Gutierrez/Loeb alkotta X44-es csapat nyerte. Vasárnap délelőtt a két elődöntő futam volt napirenden. A 2. elődöntőben Timmy Hansen látványos balesetet okozott egy előzési kísérlet során.

Az Andretti autója kiszakadt és felborult. Hansen nem sérült meg. Az X44 nyerte az 1. elődöntőt, a Ganassi pedig a 2. elődöntőt, a döntőbe jutást pedig az Acciona és a Rosberg X biztosította. A döntő utolsó helyezettje a McLaren XE lett, aki megnyerte az „őrült versenyt”.

McLaren borulás miatt félbeszakadt a döntő

A döntő két körön át tartott, akárcsak az előfutamok. Az induló pilóták Loeb (X44), Sara Price (Ganassi), Ahlin-Kottulinsky (Rosberg X), Sainz (Acciona) és Tanner Foust (McLaren XE) voltak. A Ganassi-csapat nyerte a rajtrácsszavazást, és a középső rajtpozíciót választotta.

A rajtnál Sainz állt az élre Loeb előtt. Hátul a McLaren már a verseny első percében erősen felborult a porban. Foust a porban Rosberg autójának hátuljába csapódott. Az amerikai nem sérült meg a többszörös borulás után.

Loeb a vezető Sainzot üldözte az élen, és a porban a rossz látási viszonyok ellenére is tudta tartani a lépést. Az Acciona és az X44 közötti párbaj volt. Mindketten több mint tíz másodperccel előzték meg a maradék két autót.

Amikor a maradék négy autó elérte az átmeneti zónát, a versenyirányítás leállította a versenyt. Az összetört McLaren még a pályán volt, és el kellett vontatni. A megszakítás alatt a járművezetők cseréjére került sor.

Sainz átadta a helyét Sanznak, Loeb Gutierreznek, Ahlin-Kottulinsky Kristofferssonnak, Price pedig Kyle LeDucnak. A második versenyzőkkel a hátralévő körben újraindításra került sor. A felhagyás előtti időkiesésekkel együtt indult el.

Újraindítás: Kristoffersson a harmadik helyről a győzelemre

Sanz a döntőbe mintegy három másodperces előnnyel kezdett Gutierrez előtt. Kristoffersson kilenc másodperccel lemaradva indult. Gyorsan közelebb került az élen haladó duóhoz, mivel ő volt a harmadik autó, akinek valamivel kevesebb por volt, és valamivel jobb volt a kilátása.

Kristoffersson a második helyet is megszerezte Gutierrez elől. Sanz ekkor már csak két másodperccel volt előrébb. Kristoffersson a pálya utolsó harmadában egy széles kanyarral a külső sávban átvette a vezetést és megszerezte a győzelmet.

A célban a címvédőnek alig több mint két másodperce volt Sanzra. Gutierrez alig hat másodperccel lemaradva lett harmadik. „Ő egy gép, abszolút epikus” – kommentálta Ahlin-Kottulinsky csapattársa, Kristoffersson hajtását.

„Nem volt könnyű” – lélegzett fel a négyszeres ralikrossz-világbajnok. „Nem gyakran van ilyen adrenalinlöketem az autóban. Nem sokat láttam. Mindent beleadtam, és teljesen új vonalakat találtam.”

„Végül megelőztem Krisztinát, majd a 21-es kanyarban több sebességet találtam, mint gondoltam, és a 22-es kanyarban kívülről megelőztem Laját. Ott teljesen a gázon maradtam. Ez volt a győzelem kulcsa.”

A szezonnyitó után a Rosberg-X-Racing 30 ponttal vezeti a bajnokságot. Az Acciona 18 ponttal, az X44 pedig 15 ponttal követi.

Az Extreme E szezon második állomása a Földközi-tengeri Szardínia szigetén lesz, ahol május 7-én és 8-án rendeznek futamokat.