сряда, май 1, 2024
HomeFootball3:3 след 0:3 и победа при дузпите: невероятното завръщане на Камерун

3:3 след 0:3 и победа при дузпите: невероятното завръщане на Камерун

В мача за третото място Камерун почти безнадеждно изоставаше с 3:0 от Буркина Фасо, но след това неукротимите лъвове се върнаха и наложиха дузпи. Домакините надделяха в дузпите и по този начин си осигуриха помирителен завършек на турнира.

Треньорът на Камерун Тони Консейкао заложи на хазарт и разчиташе на почти напълно обновен отбор за мача за третото място. Най-добрите нападатели Токо Екамби и Абубакар също се озоваха на пейката. Този удар се оказа неуспешен, тъй като неукротимите лъвове се оказаха доста кротки в Яунде.

След полуприлично начало играта се развали за фаворитите, които след това бяха почти прегазени от Буркина Фасо. Les Etalons повеждат чрез Яго (24-и) и се възползват от грешка на камерунския вратар Онана (43-и). Когато след почивката Уатара покачи на 3:0 (49-ата минута), изглеждаше, че мачът вече е приключил.

Всичко уважение към Абубакар

Камерун обаче се върна в заключителните етапи – и то с успех. Първо Бахокен се оказа, че има правилния нюх за корнер и вкара за 1:3 (71.), а след това резервата Абубакар първо вкара изравнителното попадение – отново от ъглов удар – (85.), а само малко по-късно добави и така прославеното 3:3 (87.).

Тази цел вероятно ще бъде предмет на по-нататъшно обсъждане, защото Абубакар е избутал много леко своя опонент Уатара. След това последният се сблъска с връхлитащия вратар Уедраого, който от своя страна профуча покрай топката. След това Абубакар вкара в празната врата. ВАР провери и зачете гола (87-ата минута).

И докато Абубакар вкара осмия си гол в турнира и почти сигурно ще бъде най-добрият реализатор, вратарят на Буркина Фасо Уедраого трябваше да излезе контузен. Савадого влезе в игра и имаше само няколко минути, за да загрее за дузпата. След това Савадого не успя да реагира бързо, а камерунецът Онана спаси удара на Туре, за да изведе отбора си на трето място.

Както и в полуфинала срещу Египет (1:3), Камерун трябваше да премине през жребия, но този път инерцията беше на страната на домакините поради яростния ход на играта.