четвъртък, май 9, 2024
HomeLa LigaЯн Куто е неудържим: Жирона защитава първото място

Ян Куто е неудържим: Жирона защитава първото място

Жирона прави сензационен сезон – и го показа отново в понеделник вечерта. Лидерите в Ла Лига превъзхождаха във всяко отношение Алавес и заслужено спечелиха с 3:0

Жирона вече не е изненадващ отбор, хората на треньора Мигел Анхел Санчес Муньос са твърде солидни и постоянни през този сезон, както показа победата им с 4:2 над Барселона миналата седмица. Преди мача в понеделник десетият отбор на миналогодишното първенство беше спечелил девет от последните си десет състезателни мача, включително равенството 1:1 срещу Билбао. Последното поражение на Жирона бе от Реал Мадрид (0:3) в края на септември.

Но поредно поражение не трябваше да има, тъй като лидерите в Ла Лига явно оправдаха ролята си на фаворити срещу Алавес. Жирона поведе напълно заслужено в 23-ата минута, когато Довбик засече с глава от пет метра.

Като цяло това беше първо полувреме с малко шансове, в което домакините контролираха всичко. В защита Жирона не допусна почти нищо, а в нападение домакините бяха изключително ефективни в стила на един топ отбор. Малко преди почивката Ян Куто върна топката към Порту, който направи 2:0 (42′).

Трета асистенция на Ян Куто – Довбик много непринуден

Последната картина беше същата и след почивката: Жирона имаше превъзходство и контролираше всичко. В защитен план домакините не бяха застрашени в нито един момент, а в предни позиции многократно се изявяваха. Ян Куто, който тази вечер се намираше в отлична форма, беше неудържим за гостите. Крилото спечели дузпа след добър самостоятелен пробив, като Хави Лопес можеше да го спре само с фаул. Довбик небрежно вкара наказателния удар в центъра на вратата, за да оформи своя хеттрик (59′). По този начин Ян Куто участва пряко и в трите гола.

Мачът, разбира се, беше решен и Жирона спечели десетата си победа от последните си единадесет мача. По този начин домакините защитиха първото място в Испания. В неделя вечерта белите отново временно изпревариха Виляреал с победа 4:1.

Гирона продължава кампанията си в четвъртък (19:00 ч.), когато гостува на Реал Бетис в Севиля. След това в Испания ще има няколко дни почивка, но 19-ият мач вече е насрочен за първата седмица на януари. Лидерите очакват Атлетико Мадрид на 3 януари (21,30 ч.).