четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballХалер е победител в мача: Кот д'Ивоар печели Купата на Африка

Халер е победител в мача: Кот д’Ивоар печели Купата на Африка

Кот д’Ивоар спечели Купата на Африка за трети път – и за първи път от 2015 г. Професионалистът от BVB Себастиан Халер бе титуляр в мача със златния си пръст малко преди края. Нигерия нямаше отговор в нападение

Бурната Купа на Африка на Кот д’Ивоар, със смяна на треньора след две поражения в предварителния кръг и няколко завръщания във фазата на елиминациите, достигна своята кулминация късно в неделя вечер. А на финала срещу Нигерия домакините също трябваше да се борят да се върнат от изоставане, за да отпразнуват третия си триумф на Купата на Африка.

Двама специалисти от Бундеслигата бяха в стартовата единайсеторка на Кот д’Ивоар. Халер от BVB се завърна в предната линия, докато Косуну от Леверкузен се завърна в защитата след поражението с 1:0 от ДР Конго на полуфинала. Временно изпълняващият длъжността треньор Емерс Фае позволи на Орие да започне вместо Боли (не беше в състава) като втора промяна преди финала. Нигерия също направи две промени след победата си с 4:2 с дузпи над Южна Африка: Нападателят на Милан Саму Чукуезе замени Симон, а Зайду от Порто игра по крилото вместо Осаи-Самуел (и двамата на пейката).

Както се очакваше, Нигерия, която бе допуснала само два гола в целия турнир досега, се концентрира върху защитата, като през по-голямата част се държеше дълбоко и устоя на първоначално несигурните атаки на Кот д’Ивоар със здрава игра и физическа издръжливост.

В 7-ата минута Халер и Градел се разминаха в центъра на полувисока топка и еуфоричните фенове на домакините трябваше да чакат добър четвърт час за следващия шанс. Градел уцели външната страна на мрежата с удар с глава от петметровата зона след корнер (21′), а стражът на Нигерия Нвабили парира неточен удар на Адингра (34′).

Труст-Еконг разтърси Кот д’Ивоар малко преди почивката

Въпреки това Кот д’Ивоар трудно успя да пробие защитния вал на съперника си. Вместо това Супер орлите шокираха ивоарците, като поведоха от нищото в 38-ата минута: Троост-Еконг се извиси светкавично от корнер и насочи в далечния ъгъл – едва второто попадение във вратата на Нигерия през първото полувреме.

След почивката играта много приличаше на първото полувреме. Кот д’Ивоар владееше значително повече топката и натискаше за изравнителен гол. Нигерийският Баси блокира удар на Градел точно пред голлинията (50′), Сери от дистанция (59′) и Кесие с глава при гмуркане (60′) все още бяха твърде неточни. След това обаче Кот д’Ивоарците бяха възнаградени за своята фаза на натиск

Халер обръща мача – Абиджан избухва

След изпълнение на корнер Кесие с глава вкара изравнителния гол (62′) и стадион „Олимпик Аласан Уатара“ буквално избухна. И „слоновете“ не се отказаха. Халер пласира ефектния си страничен удар покрай вратата (75′), но малко по-късно имаше късмет с крака. Адринга направи бърз пробив по левия фланг и неговият полувисок удар намери Халер, който с пръст прибра топката в мрежата (81′).

Нигерия имаше малко повече от десет минути, за да обърне мача. Супер орлите обаче не успяха да измислят достатъчно атаки, а ивоарците с лекота отразяваха високите топки към наказателното поле на съперника. След седем минути прекъсване стадион „Олимпик Аласан Уатара“ окончателно се превърна в лудница. При последния съдийски сигнал иворийците, обзети от емоции, паднаха в прегръдките си, като дори Халер, авторът на победния гол, не можа да потисне сълзите си.