петък, април 26, 2024
HomeUEFAФранкфурт се класира на финала на Лига Европа! SGE победи изчерпания Уест...

Франкфурт се класира на финала на Лига Европа! SGE победи изчерпания Уест Хем във втория мач

Ейнтрахт Франкфурт прие Уест Хем във втория полуфинал на Лига Европа, за да си осигури място на първия европейски финал от 1980 г. насам. Цялата метрополия беше готова за историческа футболна вечер, която Айнтрахт завърши с домакинска победа след ранна контузия.

Треньорът на Френкфурт Оливер Гласнер включи двама свежи играчи в сравнение с победата с 2:1 в първия мач. Линдстрьом, зад когото така или иначе стоеше „голяма въпросителна“, не беше в състояние да се включи навреме след контузията си в бедрото. Хауге замени контузения атакуващ играч в стартовите единадесет. Освен това Гласнер използва Ндика на мястото на Туре в тричленната задна линия. Треньорът на Уест Хем Дейвид Мойс също не направи големи промени в стартовата си единайсеторка след първия мач, като включи само едно ново попълнение в стартовия състав – Куфал замени Джонсън на десния бек.

Hinteregger трябва да излезе рано

Но в началото на мача и двата отбора изпитваха затруднения. Напрежението беше очевидно във Франкфурт и Уест Хем, тъй като особено простите загуби на топки не бяха рядкост. Освен това Айнтрахт получи слаб удар още в четвъртата минута: Хинтерегер нарани дясното си бедро в спринтьорски двубой с Антонио и директно посочи, че няма да може да продължи. Туре замени защитника от Франкфурт.

Кресвел вижда червения цвят – Боре вкарва изкупителния гол за 1:0

Въпреки това SGE не позволиха на загубата на централния защитник да ги разколебае и придобиха малко повече увереност в собствената си игра. Айнтрахт се възползва и от ранното отстраняване на гостите: Кресуел беше последният човек, който издърпа Хауге на земята след дълга топка и му беше показан червен картон (19), след като съдията Хесус Гил Мансано прегледа сцената на монитора и преразгледа първоначалния жълт картон. Оттук нататък Уест Хем се изправи пред огромна задача, тъй като феновете на SGE също бяха развълнувани от изгонването и подкараха отбора си напред.

С подкрепата на феновете тежестта падна от раменете на играчите на SGE. А откриващият гол на Боре разтърси Франкфурт: При асистенцията на Кнауф голмайсторът вкара топката в левия ъгъл (26-и). С преднината зад гърба си Айнтрахт намали темпото и се стабилизира все повече и повече. От друга страна, Уест Хем се съсредоточи върху контраатаките и се защитаваше почти изцяло в собственото си наказателно поле. Само веднъж преди почивката гостите бяха опасни, но Ндика изчисти удара на Зума на линията (44.) и запази малката преднина.

След почивката феновете видяха много по-бавна игра. Засега Уест Хем поддържаше нисък риск и се концентрираше върху контраатаки, които СГЕ в повечето случаи спираше рано и последователно. Но Франкфурт не успява да се справи от другата страна. На домакините им липсваше остроумие и креативност, за да се доберат до последната верига на компактно защитаващите се гости, поради което засега нямаше големи шансове.

West Ham няма необходимия късмет

С началото на последния период играта стана малко по-вълнуваща: Уест Хем рискува, но не създаде опасни шансове, само Доусън удари въздушна дупка в наказателното поле след ъглов удар и пропусна възможността за 1:1 (77.). Малко след това емоциите отново се покачиха и треньорът на гостите Мойс беше изгонен с червен цвят след леко спречкване (78-ата минута). Жокерът Пасиенсия можеше да завърши завладяващата и разтърсваща финална фаза почти веднага след смяната си, но не успя да вкара решителното 2:0 на косъм (83.).

Пред собствената си врата Айнтрахт имаше късмет, че финалният напън на гостите завърши без ответна атака: първо Трап спаси Антонио (89-и), а след това Соучек от близко разстояние насочи встрани от наказателното поле (90-и), след което феновете на SGE най-накрая превключиха на празничен режим и се подготвиха за финала в Севиля.

На финала в Севиля на 18 май Франкфурт ще се изправи срещу Глазгоу Рейнджърс, който предотврати финал в Германия с победа над Лайпциг с 3:1. Първо обаче на дневен ред отново е футболната лига: Лайпциг приема Гладбах в неделя (15:30 ч.). Също в неделя (15:00 ч.) Уест Хем е домакин на Норич.