понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsФормула Е Мизано 1: И двамата пилоти на DS Penske в точките...

Формула Е Мизано 1: И двамата пилоти на DS Penske в точките в събота

След силното си представяне в първото състезание от Формула Е в Мизано, пилотът на DS-Penske Жан-Ерик Верн е лишен от подиум заради наказание

След като Жан-Ерик Верн вече бе поставил своя DS E-TENSE FE23 начело на таблицата с времената в тренировките и квалификацията, той завърши трети в състезанието и бе класиран шести. Стофъл Вандоорн, който стартира от 18-о място на стартовата решетка, завърши осми в класирането.

След трудното състезание в Япония отборът DS-Penske се върна на пистата за първото европейско състезание за сезон 2024. Мизано е постоянна състезателна писта, която за първи път не е облицована със стени. Въпреки това електрозадвижваните монопости не трябва да се отклоняват твърде далеч от линията, тъй като от другата страна на асфалта има трева или чакъл, които могат да бъдат също толкова разрушителни за автомобилите.

Това необичайно за шампионата съзвездие не бива да прави впечатление на пилотите и двамата стартиращи от DS Penske бързо се почувстваха като у дома си. В петъчния следобед, при ясно, но леко облачно небе, двата DS E-TENSE FE23 бързо намериха своя ритъм и заеха първо и второ място (с Верн начело). В събота сутринта отново „JEV“ даде най-бързото време във втората тренировка, а Вандоорн бе близо до него на пето място.

„Последните няколко състезания ни показаха, че Сезон 10 се оспорва на най-високо ниво“, заяви Вандоорн преди първото състезание. „След Токио продължихме да работим много усилено, защото сме наясно със силните си страни и потенциала си да постигнем целите си. Роберт Шварцман също демонстрира този потенциал по време на теста за новобранци. Руско-израелският пилот класира монопоста DS-Penske на второ място и в двата класа – 300 kW и 350 kW.

Потвърждение в хода на състезателния ден

„JEV“ даде още едно най-бързо време в квалификациите и зае първо място в група А. Вандоорн нямаше късмет при летящата си обиколка и не успя да се класира за четвъртфиналите. Верн все още изглеждаше недосегаем в двубоите и с лекота остави зад себе си Maserati-то на Макс Гюнтер.

В полуфинала Porsche-то на Паскал Верлайн не беше равностойно на монопоста на DS Automobiles. На финала JEV се изправи срещу Мич Еванс, чийто Jaguar също беше един от най-бързите автомобили през сезона. Еванс си осигури полпозишън само с една десета от секундата пред DS Penske на французина

С такава силна първа редица и Porsche-то на Верлайн точно зад нея, състезанието обещаваше да бъде вълнуващо. На тази постоянна писта, където най-дългата права завършва с шикан, енергийната стратегия е много важна. Всички знаят това и го предвидиха в сесиите на симулатора, това е игра на котка и мишка. Става дума за това да останеш в челото, но да не изтощаваш прекалено много батериите с риск да не можеш да поддържаш темпото до финала.

Верн беше много убедителен в това отношение, управлявайки лодката си – или по-скоро едноместния си автомобил – с енергична сръчност, която му позволи да контролира позицията си. В последните обиколки французинът все още беше в борбата за победата. Той пресече финалната линия на трето място, но бе класиран шести след 5-секундно наказание (за участие в сблъсък, който по-късно стана обект на много спорове). Стофъл Вандоорн спечели още четири точки за DS Penske с осмото си място

В неделя пилотите от Световния шампионат на Формула Е ще се върнат на стартовата решетка за второто състезание от уикенда (старт в 15:03 ч.).

Уведомление за прозрачност: Тази статия стана възможна с помощта на субсидия за производствените разходи от DS Automobiles. DS няма влияние върху съдържанието на тази статия