понеделник, май 6, 2024
HomeSerie AПулишич блести в предни позиции, Жиру като вратар: Милан заема първото място...

Пулишич блести в предни позиции, Жиру като вратар: Милан заема първото място по грандиозен начин

Дълго време гостуването на Милан в Генуа беше уморително, но в заключителните етапи събитията се разиграха бързо и набързо: Първо Пулишич прекъсна заклинанието с гениален удар, а след това Жиру се превърна в героя на вечерта – като голмайстор!

Визитата на Милан в Генуа беше почти пълна – което се дължеше и на факта, че промотираният клуб и най-старият в Италия е основан преди 130 години на днешния ден. В тактически план треньорът Алберто Джилардино заложи на силна защита срещу росонерите, за което „пожертва“ нападателя Ретеги и привлече Сабели в средата на терена в сравнение с неотдавнашното 2:2 в Удинезе Калчо.

Треньорът Стефано Пиоли даде почивка на атакуващите си играчи след равенството с BVB в Шампионската лига: Рафаел Леао, Жиру и Пулишич липсваха в стартовата единайсеторка, както и Побега и Калабрия. Нови: Флоренци, Адли, Чукуезе, Йович и Окафор.

Новосглобеният офанзивен тим имаше големи проблеми с добре приспособените генуезци. Милан имаше визуално превъзходство, но често затъваше и рядко имаше чисти шансове. Въпреки това имаше няколко: вратарят на Дженоа Мартинес трябваше да спасява срещу Окафор (3-ти) и Рейндерс, който отново бе завършил от подозрителна позиция (19-ти). Тео стреля покрай вратата отдясно (24-и).

Като стана дума за Тео: френският международен защитник видя жълт цвят преди полувремето – това беше петото му предупреждение в седмия му мач в лигата. Сега 26-годишният футболист ще пропусне предстоящия сблъсък срещу Ювентус (22 октомври, 20,45 ч.).

В мача нямаше много ярки моменти, домакините и аутсайдерите бяха прекалено деструктивни – а Милан прекалено хаотичен. Пиоли реагира на лошото представяне на своя отбор и при смяната на краищата включи Рафаел Леао и Пулишич. Неубедителните Чукуезе и Окафор останаха аут, а Йович, който почти не участваше в стартовия си дебют и получи малко топки, бе оставен да продължи.

Пиоли прави промени в нападение

Не се промениха много неща, дори и при тези промени. Играта остана сложна за Милан, защото промотираният отбор просто не предложи нищо. Крайният резултат беше, че това беше игра на търпение. След като Мартинес спаси добър удар с глава на Рафаел Леао (65-ата минута), Жиру и Калабрия влязоха за Милан – на мястото на Адли и Флоренци (66-ата минута).

С Рафаел Леао, Пулишич, Жиру и Йович всичко беше в офанзива за гостите в последния половин час. Но изведнъж шансовете бяха на промотирания отбор: първо Мейгън спаси силно срещу Драгусин (76-и), а малко по-късно бе много щастлив, когато резервата Екубан насочи над вратата, след като Мейгън не бе преценил правилно (76-и).

В заключителната фаза росонерите увеличиха темпото и най-накрая имаха повече шансове да отбележат, но генуезците се хвърляха във всеки удар: Йович не успя на два пъти (79-и, 81-и), Пулишич веднъж (81-и). Тъй като и далечният опит на Калабрия от втора греда отиде в третата греда (83-ата), миришеше на нулево равенство.

Чисто зрелище в заключителната фаза

Но до това не се стигна, тъй като Муса прехвърли от дясната половина на терена в опасната зона своя сънародник от САЩ Пулишич. Пулишич умело пое топката с крак и гърди, завъртя се на собствената си ос и вкара в долния десен ъгъл (87-ата минута). След това голът дълго време беше проверяван от VAR за евентуална игра с ръка от страна на бившия дортмундец – но в крайна сметка беше зачетен.

Но това не беше достатъчно, защото изведнъж в Генуа се развихри зрелище с невиждани размери: В добавеното време на мача Мейгън пое огромен риск и фаулира Екубан с коляно извън наказателното поле. След проверка на VAR съдията Марко Пичинини му даде червен картон за аварийно спиране. Тъй като Милан вече беше направил пет смени, в оставащите минути трябваше да влезе външен играч на вратата.

Жиру облече вратарската фланелка на Майгнан – и скоро беше предизвикан. Първо обаче свободният удар на Гудмундсон бе отразен към гредата (90.+12), а след това бе изгонен и стражът на Дженоа Мартинес. Той вече беше предупреден за игра с ръка за определено време, но след това си позволи фаул, когато излезе напред – и му беше показан червен картон (90.+13.).

Спасяване на Жиру

Големият момент на

Жиро дойде малко след това, когато с късмет спаси с крив юмрук удара на Пушкаш и след това запрати топката под него (90.+14). Той добави и последния щрих, когато изтръгна висока топка в наказателното поле.

По този начин Милан спечели с минималното 1:0, за да излезе на международната пауза като нов лидер в Серия А след предишното равенство на Интер. Действието и за двата клуба се подновява в неделя, 22 октомври, като Дженоа пътува до Бергамо за сблъсък с Аталанта от 18:00 ч., а Милан се изправя срещу рекордьора Ювентус.