петък, май 3, 2024
HomeLa LigaПоследна секунда: Луук де Йонг спаси Барса от равенство в дербито

Последна секунда: Луук де Йонг спаси Барса от равенство в дербито

В неделя вечер беше време за дербито на Барселона. С яростен край, тъй като Барса спаси точка в Еспаньол с последното действие в мача.

Барселона започна дербито с почти същата единайсеторка, както при 4:2 срещу Атлетико, само че Дест замени отстранения Дани Алвеш. Това означаваше, че Аубамеянг и Дембеле първоначално имаха място само на пейката. И двамата бивши дортмундци веднага видяха нещо, което сигурно много ги е зарадвало: Кръстът на Жорди Алба от лявата страна попадна отдясно в наказателното поле на Педри, който даде преднина на Барса още във втората минута.

Еспаньол без идеи – и тогава идва Дардер

Това, разбира се, беше мечтаното начало за фаворитите, които от този момент нататък се опитваха да контролират играта. В защита „блауграна“ не допусна нищо, защити се много добре. В играта имаше много огън, зрителите подгряваха мача. Въпреки това нямаше какво да се види по отношение на шансовете, Траоре стреля от воле по посока на Диего Лопес, но стражът беше на крака (38-и). Еспаньол изпитваше трудности в нападение и нямаше почти никакви идеи. Но точно преди почивката домакините получиха изблик на вдъхновение: Дардер получи твърде много пространство точно пред наказателното поле и вкара топката от 18 метра със страхотна техника на стрелба отдясно, за да направи 1:1 на почивката (40-ата минута).

Де Томас се възползва от грешката на Гарсия

След почивката гостите отново започнаха по-добре, като Гави уж изведе фаворитите напред (56-и). Но голът му беше преразгледан и признат, тъй като Френки де Йонг беше в офсайд при изпълнението. Това бяха горчиви няколко минути за Барса, защото след отменения гол „блаугранас“ допуснаха гол в гръб: след груба позиционна грешка на Гарсия де Томас беше свободен, а голмайсторът не го изпусна и вкара 13-ия си гол за сезона (64-и).

Ектическа финална фаза с трима червени – и Люк де Йонг!

Подценяващите бяха на път да разстроят фаворитите. Домакините не позволиха нищо да се случи до края на финалната фаза. Влезлият на смяна Луук де Йонг обаче внесе повече динамика в атаките на Барса, но ударът му с глава в първите минути на продължението премина над вратата. След това стана още по-колоритно, тъй като Нико от Еспаньол фаулира Пике, видя жълт цвят за това, а след това се сби със защитника, след което и двамата бяха изгонени с жълт и червен цвят (90.+3).

Това беше забързано, гостите хвърлиха всичко напред – и всъщност бяха възнаградени: в последната акция на мача Траоре намери Люк де Йонг, който кимна в късния изравнителен гол, много празнуван от гостите (90.+6). Какъв финал на този мач – в който Ману Морланес от Еспаньол дори видя директен червен цвят. Вероятно непосредствено след гола той се е оплаквал твърде много.