четвъртък, май 2, 2024
HomeLa LigaОтново без победа: Уго Гиймон шокира Barça

Отново без победа: Уго Гиймон шокира Barça

След поражението от лидера Жирона преди седмица, Барселона взе само една точка при равенството 1:1 с Валенсия на „Местала“ и загуби още точки в надпреварата за защита на титлата си

ФК Барселона имаше за какво да наваксва в 17-ия ден от испанската лига. След като загубиха мача на върха срещу Жирона (2:4), каталунците бяха победени и в Шампионската лига от Роял Антверпен (2:3) с доста променен отбор.

Във Валенсия целта беше да не се увеличава разликата до върха, която преди мача вече беше седем точки. Хави направи силна ротация назад, като в сравнение с поражението отново започнаха само Инаки Пеня, Балде, Кунде и Левандовски. Домакините също трябваше да направят промени – макар и отчасти по необходимост. Габриел Паулиста (жълто-червен) и Гера (червен) бяха отстранени за поражението с 1:0 от Хетафе, което бе четвъртият им пореден мач в лигата без победа (0-1-3). Гасиоровски и Фулкие също се преместиха на пейката, докато Васкес, Диахаби, Уго Гиймон и Яремчук получиха разрешение от треньора Рубен Бараха.

Инаки Пеня спасява рано – Левандовски е впечатляващ

Единадесетодивизионният отбор започна смело и почти изненада гостите още в началото. Цялото защитно звено на Барселона беше заспало при едно хвърляне в средата на терена. Това позволи на Лопес да бъде изпратен свободно по линията. Младежкият играч на Барса върна топката за Яремчук, който се обърна веднъж и от 14 метра нацели десния ъгъл, но беше отказан от силната реакция на Инаки Пеня (2).

С напредването на времето каталунците започнаха да създават повече шансове, но не успяха да се възползват от тях. Диахаби направи решаващо отклонение срещу Левандовски (10), а също така спаси от остро центриране на Жоао Кансело (22). Левандовски принуди Мамардашвили да спасява няколко пъти, включително удар със странична ножица (28-и), а пикиращият удар с глава на Жоао Феликс от обещаваща позиция не изглеждаше добре (45+1). Резултатът остана без голове на почивката в един оживен мач

Жоао Феликс наруши дузпата, но Уго Гиймон отрази удара

След почивката шансовете на Барса продължиха: Левандовски за малко не уцели целта (47′), както и директният удар на Гюндоган малко след това (52′). Малко след това обаче дойде и моментът: след мечтан пас от де Йонг Рафиня хитро подаде към дясната част на наказателното поле, където Жоао Феликс трябваше само да засече в мрежата (55′). След това играта стана по-интензивна. Фран Перес извърши неприятен фаул за отмъщение срещу Гюндоган, но се отърва с жълт картон (65′).

В 70-ата минута Валенсия донякъде изравни от нищото. Уго Гиймон прати топката в горния десен ъгъл на вратата срещу за кратко дезориентирания каталунски ариергард, за да направи 1:1. Каталунците се потрудиха, но в завършващата фаза вече не успяваха да създадат ясни положения, каквито имаха на моменти преди това. Така в крайна сметка остана равенството, а Барса отново загуби точки в надпреварата за титлата.

Валенсия се изправя срещу Райо Валекано във вторник (19:00 ч.), Барселона е домакин на УД Алмерия в сряда (19:00 ч.) преди приятелската среща в Тексас срещу мексиканския клуб CF America в петък през нощта (3:00 ч.).