събота, май 4, 2024
HomeFootballНаказателни удари: Арсенал изтръгва общностния щит от ръцете на МанСити

Наказателни удари: Арсенал изтръгва общностния щит от ръцете на МанСити

В мача за Щита на Общността между Манчестър Сити и Арсенал изглеждаше, че „небесносините“ ще спечелят още една титла, докато не изтече времето за изпълнение на дузпи – тогава жокер на „артилеристите“ отбеляза гол. Действащите трикратни победители окончателно изпуснаха нервите си при изпълнението на дузпите.

В Англия първата титла от новия сезон беше присъдена още в неделния следобед. В мача за Community Shield (Суперкупата на Англия) Манчестър Сити срещна ФК Арсенал. Артилеристите имаха няколко нови попълнения в стартовата единадесеторка: Освен Хаверц, който оформи атаката със Сака и Габриел Мартинели, Райс започна и в средата на терена.

Пеп Гуардиола разчиташе на бившия играч на Билефелд Ортега Морено на вратата, както често прави в състезанията за купата. Освен това, разбира се, Хааланд беше в атака, де Бройне засега беше само на пейката, но новото попълнение Ковачич беше в стартовата единайсеторка в централната част на терена.

Сити с много притежания – Родри за малко да пропусне

City започна доминиращо, както и с много притежание. Небесносините прекарваха топката през собствените си редици и имаха повече от 80 % владеене в ранните етапи, но не успяха да превърнат това в топ шанс. Най-добрият и единствен шанс дойде от Родри, когато топката профуча вляво (15-и).

Хавертц пропусна два страхотни шанса

След около 20 минути артилеристите влязоха по-добре в играта, като вече не тичаха изключително отзад. Вместо това отборът на Артета държеше играта отворена. Арсенал продължаваше да допуска малко голове и се изявяваше в офанзивен план чрез бързите си крила: Хаверц имаше два чудесни шанса да поведе, но не успя да се разпише срещу Ортега Морено на добри позиции (26-та, 41-та).

В едно доста неспокойно, но тактическо първо полувреме Сити отново излезе на преден план малко преди почивката в лицето на Родри. Но тъй като артистичният му удар от халфовата линия попадна в мрежата (44-та), мачът се прибра в съблекалнята без голове.

Много интересни моменти на „Уембли „

Светлите моменти бяха оскъдни и след смяната на края. Докато малко по-добрите артилеристи не успяваха да вкарат последния пас, на „небесносините“ им липсваше искрящата идея в много ситуации, за да създадат реални проблеми на Арсенал. Атаката на Сити около Хааланд, Грийлиш, Алварес и Бернардо Силва, която обикновено е толкова заплашителна за головете, почти никога не се появяваше на терена, заслужаваща внимание. Това се дължеше и на факта, че действащите вицешампиони се защитаваха с голяма концентрация.

Palmer вкара фантастичен гол

Повечето зрители на „Уембли“ трябваше да чакат до заключителните етапи за истински шанс през второто полувреме, но тогава, както често се случва, индивидуалната класа на „гражданите“ се прояви: Малко от нищото резервата Палмър се появи свободен отдясно на шестнайсеторката и прати топката в левия ъгъл (77.).

Щастливият удар на Тросард в 101-вата минута

В последствие отборът на Гуардиола беше много по-близо до 2:0, отколкото Арсенал до изравнителен гол: Фоден (83-та) и Родри (84-та) не успяха да се разпишат поради блестящото спасяване на Рамсдейл. В дългата пауза „артилеристите“ бяха рядко опасни в последната третина – до 101-ата минута: В тази минута резервата Тросард стреля от втора редица, Аканджи застана на пътя и отклони решително, така че топката попадна в половината на дясната греда.

Така се стигна до дузпи, при които артилеристите, за разлика от небесносините, удържаха нервите си. Докато за лондончани се разписаха Одегаард, Тросард, Сака и Фабио Виейра, за „гражданите“ не успяха да се разпишат де Бройне (напречната греда) и Родри (Рамсдейл). Първата титла през новия сезон отиде при ФК Арсенал.