Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠέναλτι: ManCity: Η Άρσεναλ αρπάζει την Κοινοτική Ασπίδα από την ManCity

Πέναλτι: ManCity: Η Άρσεναλ αρπάζει την Κοινοτική Ασπίδα από την ManCity

Στον αγώνα Community Shield μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Arsenal FC, φαινόταν ότι οι Skyblues θα κέρδιζαν άλλον έναν τίτλο μέχρι τη μεγάλη διάρκεια των καθυστερήσεων – τότε ένας τζόκερ των Gunners σκόραρε. Οι εν ενεργεία τριπλίκες έχασαν τελικά την ψυχραιμία τους στη διαδικασία των πέναλτι.

Στην Αγγλία, ο πρώτος τίτλος της νέας σεζόν απονεμήθηκε ήδη το απόγευμα της Κυριακής. Στο Community Shield (Σούπερ Καπ Αγγλίας), η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε την Arsenal FC. Οι Κανονιέρηδες είχαν αρκετούς νεοφερμένους στην αρχική ενδεκάδα: Εκτός από τον Χάβερτζ, ο οποίος σχημάτισε την επίθεση με τους Σάκα και Γκάμπριελ Μαρτινέλι, ξεκίνησε και ο Ράις στη μεσαία γραμμή.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα βασίστηκε στον πρώην παίκτη της Μπίλεφελντ Ορτέγκα Μορένο στο τέρμα, όπως κάνει συχνά στις διοργανώσεις κυπέλλου. Επιπλέον, βέβαια, ο Χάαλαντ ήταν στην επίθεση, ο ντε Μπρούινε ήταν μόνο στον πάγκο προς το παρόν, αλλά ο νεοφερμένος Κόβατσιτς ήταν στην αρχική ενδεκάδα στο κέντρο της άμυνας.

Η Σίτι με πολλή κατοχή μπάλας – ο Ρόντρι αστοχεί μόλις

Η Πόλη ξεκίνησε κυρίαρχα καθώς και με πολλή κατοχή μπάλας. Οι Skyblues έτρεξαν την μπάλα μέσα από τις γραμμές τους και είχαν πάνω από 80% κατοχή στα πρώτα στάδια, αλλά δεν μπόρεσαν να το μετατρέψουν σε κορυφαία ευκαιρία. Η καλύτερη και μοναδική ευκαιρία ήρθε από τον Ροντρί, όταν η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι (15ο).

Havertz χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες

Μετά από περίπου 20 λεπτά, οι Κανονιέρηδες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, χωρίς πλέον να τρέχουν αποκλειστικά πίσω. Αντίθετα, η ομάδα του Αρτέτα κράτησε το παιχνίδι ανοιχτό. Η Άρσεναλ συνέχισε να δέχεται ελάχιστες φάσεις και να αφήνει το στίγμα της επιθετικά μέσω των γρήγορων ακραίων της: Ο Χάβερτς είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στον Ορτέγκα Μορένο σε καλές θέσεις (26ο, 41ο).

Σε ένα μάλλον αδιάφορο αλλά τακτικό πρώτο ημίχρονο, η Σίτι ήρθε ξανά στο προσκήνιο λίγο πριν την ανάπαυλα στο πρόσωπο του Ρόντρι. Καθώς όμως το καλλιτεχνικό του σουτ από τη μεσαία γραμμή βρήκε στα δίχτυα (44ο), το παιχνίδι πήγε στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Λίγα στιγμιότυπα στο Γουέμπλεϊ

Οι καλύτερες στιγμές ήταν λιγοστές και μετά την αλλαγή του τέλους. Ενώ οι ελαφρώς καλύτεροι Gunners δεν κατάφεραν να βγάλουν την τελευταία πάσα, οι Skyblues δεν είχαν τη σπινθηροβόλα ιδέα σε πολλές περιπτώσεις για να δημιουργήσουν πραγματικά προβλήματα στην Arsenal. Η επίθεση της Σίτι γύρω από τους Χάαλαντ, Γκρέαλις, Άλβαρεζ και Μπερνάρντο Σίλβα, που συνήθως είναι τόσο απειλητική για το γκολ, δεν έκανε σχεδόν ποτέ εμφάνιση άξια λόγου. Αυτό οφειλόταν και στο γεγονός ότι η εν ενεργεία δευτεραθλήτρια αμυνόταν με μεγάλη συγκέντρωση.

ΟPalmer σκοράρει φανταστικά

Το κοινό του Γουέμπλεϊ έπρεπε να περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις για μια πραγματική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τότε, όπως συμβαίνει συχνά, φάνηκε η ατομική κλάση των Πολιτών: Λίγο από το πουθενά, ο αναπληρωματικός Πάλμερ εμφανίστηκε ελεύθερος στη δεξιά πλευρά του δεκαέξι και με πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία (77ο).

Το τυχερό χτύπημα του Τρόσαρντ στο 101ο λεπτό

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Γκουαρντιόλα βρέθηκε πολύ πιο κοντά στο 2-0 παρά η Άρσεναλ στην ισοφάριση: ο Φόντεν (83ο) και ο Ρόντρι (84ο) απέτυχαν αμφότεροι λόγω της εξαιρετικής απόκρουσης του Ράμσντεϊλ. Στις μεγάλες καθυστερήσεις οι Κανονιέρηδες ήταν σπάνια επικίνδυνοι στο τελευταίο τρίτο – μέχρι το 101ο λεπτό: Σε αυτό το λεπτό, ο αναπληρωματικός Τρόσαρντ έκανε το σουτ από τη δεύτερη σειρά, ο Ακάντζι μπήκε στη μέση και απέκρουσε αποφασιστικά, με αποτέλεσμα η μπάλα να χτυπήσει στο μισό-δεξί μέρος της περιοχής.

Έτσι οδηγήθηκε στα πέναλτι, στα οποία οι Gunners, σε αντίθεση με τους Skyblues, κράτησαν τα νεύρα τους. Ενώ οι Ödegaard, Trossard, Saka και Fabio Vieira σκόραραν για τους Λονδρέζους, οι de Bruyne (δοκάρι) και Rodri (Ramsdale) δεν κατάφεραν να σκοράρουν για τους Πολίτες. Τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν κατέκτησε η Arsenal FC.