петък, април 19, 2024
HomeMotorsportsМаксин Уахоме влиза в историята: Първата жена победител във WRC3

Максин Уахоме влиза в историята: Първата жена победител във WRC3

Местният герой Максин Уахоме става първата жена, спечелила победа в клас WRC3 на рали „Сафари“ – въпреки оттеглянето си в петък!

28 години след като германката Изолде Холдеридер спечели класирането в група N на рали „Санремо“, в неделя на рали „Сафари“ в Кения отново имаше победителка в Световния рали шампионат (WRC). Местната героиня Максин Уахоме с Ford Fiesta Rally3 стана първата жена, спечелила победа в клас WRC3.

„Горда съм и съм щастлива, че влязох в историята“, каза Уахоме след най-големия си спортен успех до момента. 26-годишният кениец, който само преди година премина от мотокрос към рали автомобили, също завърши на добро 16-о място в генералното класиране.

Успехът ѝ е забележителен по няколко причини. От една страна, това беше първото рали на Уахоме с Ford Fiesta Rally3, като преди това той караше Subaru Impreza в Африканския рали шампионат.

„Това беше голяма изненада за мен. В четвъртък за първи път седнах в автомобила – казва тя. – Целта ми беше да опозная автомобила. С всеки изминал ден това се получаваше все по-добре и така успях да увелича скоростта си и да спечеля първото място.“

Освен това техническа повреда накара Вахоме да се оттегли по-рано в петък. „Имахме проблем с ECU, който продължаваше да се повтаря, и точно преди да влезем в сервиза, той отново се повреди, така че трябваше да се откажем и да рестартираме“, съобщи кениецът.

След рестартирането в събота Уахоме показа чисто каране и след като един след друг стартиращите във WRC3 имаха проблеми, тя пое лидерството в класа, с което стигна до финала в последния ден.

„Щастливи сме, че запазихме първото място. Цялата ми мисия днес беше да стигна до финала“, каза Уахоме. В момента за нея не са планирани нови стартове в Световния рали шампионат. Вместо това тя ще участва в останалите кръгове от Африканския рали шампионат с Ford Fiesta Rally3.