сряда, април 24, 2024
HomeBasketball"Който се страхува, трябва да си остане у дома": Байерн иска да...

„Който се страхува, трябва да си остане у дома“: Байерн иска да се противопостави на инерцията

От аутсайдер до фаворит – и обратно. Баскетболистите на Бавария пропускат и втората си точка в мача. Стига се до големия сблъсък в Бон. И страхът не трябва да играе роля.

Дори Андреа Тринчиери е безсилен пред човешките навици. Когато преди няколко дни баскетболистите на Байерн Мюнхен все още водеха с 2:0 в полуфиналната серия срещу Telekom Baskets Bonn, техният треньор предупреди да не се допуска безразсъдство с оглед на измамната преднина. Такива мисли са човешки, но той иска да се бори с тях, казва Тринчиери. След 80:83 в четвъртия мач от най-добрата серия от пет мача в понеделник вечерта е ясно: поне тази битка беше загубена.

Най-късно в сряда мюнхенският отбор има възможност да направи мечтания финал в баскетболната Бундеслига срещу Алба Берлин перфектен. „Разбира се, инерцията се промени. Трябва да отидем в Бон, там ще е пълно с хора“, каза италианецът. Той отрежда по-неудобната роля на фаворит на баскетболистите след завръщането им – отново.

Тринчиери призовава отбора си да вдигне нивото. „Който се страхува да влезе в петия мач и да спечели, трябва да си остане вкъщи“, апелира треньорът към своя отбор по категоричен начин. В играта „всичко или нищо“ може да се случи всичко – казва той. „Ще бъде трудно, но да видим“, кротко каза южнякът.

В понеделник Байерн позволи на гостите да получат твърде много отскочили топки в Audi Dome и да си позволят твърде много загуби на топката и пропуски от линията за свободни удари. „Това, което не разбирам: В първите два мача бяхме много съсредоточени върху защитата и отскоците. В третия и четвъртия гейм имахме спад тук“, анализира Тринчиери, чийто отбор излезе с преднина само през първата четвърт.

10:0 Пробегът определя курса

В края на третата част Бон вдигна оборотите и Джереми Морган изведе гостите до 66:60 със зрелищни кошове по време на серия от 10:0. „Бон имаше добър процент на стрелба“, призна без завист и гардът на Байерн Нихад Джедович. След като Питър Джаксън-Картрайт, най-полезният играч в лигата на Бон, хвърли далечен удар и направи резултата 83:77, гостите запазиха крехката си преднина с течение на времето.

В крайна сметка нервите решиха мача и вероятно ще бъдат още по-потресаващи в сряда. „Играем петия мач в Бон, за да го спечелим, и ще дадем всичко от себе си, за да стигнем до финала“, каза Джедович. Поне безразсъдството, на което Тринчиери гледа с подозрение напоследък, би трябвало отдавна да се е изпарило дотогава.