петък, март 29, 2024
HomeFootballКогато съперниците стават помощници: Бока Хуниорс са шампиони след инфарктен финал

Бока Хуниорс стана шампион на Аржентина за 35-и път – и за това трябваше да благодари на съперника си Ривър Плейт в двубоя от последния ден.

Съзвездието всъщност беше достатъчно лудо. И предвестник на това, което можеше да се случи – и което щеше да се случи късно вечерта в неделя (централноевропейско време) в битката за титлата в Аржентина.

Преди последния от 27-те мача в раздутата лига с 28 отбора Бока водеше с една точка пред Расинг и, разбира се, по същото време се провеждаха последните мачове на два големи аржентински клуба. И то не срещу всеки.

Докато Бока Расинг беше домакин на съперника си Индепендиенте, съперникът на Бока Ривър успя да спре Расинг в директен двубой. Съответните гости бяха разглезени от избора си: или да се предадат на предстоящите шампиони по подозрително слаб начин – или евентуално да се уверят, че най-скъпият им враг, от всички хора, ще бъде допуснат до празненството.

Похвала за Independiente и River

На следващия ден след сблъсъка, който наистина не остана длъжен на зрелище, главните герои от двата „поддържащи състава“ получават големи похвали. Индепендиенте и Ривър са избрали втория вариант. А в надпреварата за шампионата те направиха финал, за който в Аржентина ще се говори дълго време.

Първоначално се случи малко. Измина половин час при резултат 0:0 и в двете игри. После изведнъж Индепендиенте поведе, но само две минути по-късно Бока Хуниорс изравни и се задържа на върха в класирането. Малко след почивката те дори поведоха с гол на Себастиан Вила от пряк свободен удар, но скоро след това Racing също поведе. Остава вълнуващо.

Нервите не издържат

Почти едновременно двамата претенденти за титлата допуснаха изравняване около 80-ата минута, така че Бока беше на път да отпразнува равенството като победа. Защото ако нямаше победител, бившият клуб на Диего Армандо Марадона или Хуан Роман Рикелме бяха шампиони. После свирка. Чуваха го и в „Бомбонера“, отстрани и по трибуните, залепени за мобилните си телефони. Наказание за Racing в 90-ата минута.

Самите Бока не успяха да отбележат победен гол, когато само на няколко километра от тях стражът на Ривър Франко Армани спаси удара на Джонатан Галван, който почти сигурно щеше да направи Расинг шампион. Вместо това с късен гол на контраатака Ривър напусна терена като победител – и най-накрая откри голямото парти на съперниците си.