петък, април 26, 2024
HomeMotorsportsКвалификация за Moto2 в Мотеги: Кане овладява дъждовния хаос и се класира...

Квалификация за Moto2 в Мотеги: Кане овладява дъждовния хаос и се класира начело

Арон Кане доминира в мократа квалификация в Мотеги – дъждът причини дълго прекъсване – Марсел Шрьотер се провали още в Q1

В квалификационната сесия, която трябваше да бъде прекъсната за дълго време заради проливен дъжд, Арон Кане си осигури третата полпозишън за този сезон в Moto2. Състезателят на Kalex отстъпи с голяма разлика на своите колеги от марката Джейк Диксън и Тони Арболино на второ и трето място в Мотеги.

Преди успеха си на полюса обаче Кане първо трябваше да се бори за него в Q1. Сам Лоус, Челестино Виети и Марсел Шрьотер също участваха в първата квалификационна секция. Съотборникът на Шрьотер – Джереми Алкоба – катастрофира рано в завой 4. Малко по-късно Лоус, който вече се бореше, също беше ударен.

Той все още се бори с ръката и рамото си след дългата пауза, прекарана в контузия. При катастрофата в Q1 той веднъж се прехвърли през кормилото, но изглеждаше добре.

В класирането Лоус беше трети по време на катастрофата, но след това падна до десета позиция. Кане оглави сесията. Бари Балтаус, Кеминт Кубо и Камерън Бобие осигуриха останалите места за късно влизане в Q2.

Шрьотер не можа да премине през седмото място в Q1. Това означава 21-во място на стартовата решетка за утрешното състезание. Той беше на повече от половин секунда от последното място в Q2. Виетти също се заби в Q1 след катастрофата си. Утре ще трябва да стартира от 22-о място.

С началото на втората квалификационна секция условията се влошиха. По трасето се събираше все повече вода. Чуват се и се виждат гръмотевици и светкавици. Първоначално пилотите се опитаха да се справят с метеорологичните условия, но малко под десет минути преди края на състезанието бе развят червен флаг.

Последва дълго прекъсване. Състезанието бе подновено едва час и половина по-късно. Времето, което трябваше да бъде подобрено, беше 2:07.503 минути, което Кане отбеляза преди червения флаг.

Всъщност тя отново стана значително по-бърза. Самият Кане подобри собственото си най-добро време с повече от две секунди и половина, като изпревари Фермин Алдегер, който междувременно го бе изместил от лидерската позиция. В крайна сметка обаче двамата бяха разделени от три десети от секундата.

Олдегер обаче изгуби най-бързата си обиколка заради жълтите знамена и се смъкна до шесто място. Диксън се изкачи на второ място, но вече изоставаше с 0,730 сек. Тони Арболино попълни първи ред. Зад тях Сомкиат Чантра, Филип Салак и Алдегер се класираха за втори ред.

Хорхе Наваро се класира седми, въпреки че катастрофира в края на състезанието. На останалите места в топ 10 се наредиха състезателите от Q1 Бобие, Кубо и Балтиус. Лидерът в световния шампионат Аугусто Фернандес завърши единадесети, а неговият съперник Ай Огура се класира едва 13-и.

Обновена информация в 10:30 ч.: Рейс контролът все пак промени мнението си и върна бързата обиколка на Алдегер. В резултат на това пилотът на Boscoscuro се връща на второ място на стартовата решетка на първа редица. Всеки зад него губи позиция.