неделя, май 5, 2024
HomeChampions LeagueЗлатното докосване на Гуардиола дава победата на Сити в Лайпциг

Златното докосване на Гуардиола дава победата на Сити в Лайпциг

След слабото първо полувреме срещу Манчестър Сити, РБ Лайпциг се върна бързо след подновяването на играта и дълго време държеше играта отворена. Бяха нужни два жокера от страна на защитаващия титлата си отбор, за да дадат на „небесносините“ късна победа

Треньорът на РБ Марко Розе направи две промени след равенството 2:2 в топ мача срещу Байерн Мюнхен: Клостерман започна на мястото на контузения Хенрихс (мускулна травма), Кампл не бе достатъчен за стартовата единайсеторка след проблеми с бедрото, а на Зайвалд бе гласувано доверие в дефанзивната полузащита.

Пеп Гуардиола Манчестър Сити претърпя първото си поражение във Висшата лига в допълнение към загубата за Купата на лигата срещу Нюкасъл със загуба с 2:1 от Уулвърхемптън Уондърърс. Каталунецът привлече петима нови играчи, сред които бившият играч на Лайпциг Гвардиола, 18-годишният Луис в средата на терена и Бернардо Силва, който се завърна след добра двуседмична почивка заради контузия.

Сити доминира от самото начало

Нямаше обаче признаци за спортна криза за „небесносините“. От самото начало те показаха ясни граници на РБ Лайпциг и доминираха в играта от първата минута. Саксонците влязоха в ролята си, застанаха дълбоко и особено в последната третина на мача не позволиха никакво пространство за завършващи действия.

Тази последователна защита беше за сметка на собствените им атакуващи действия, а когато носителят на Купата на Германия имаше възможност да се откъсне, обикновено действаше твърде прибързано и бързо връщаше топката на единайсеторката на Гуардиола. Чак до 14-ата минута обаче гостите направиха първата си опасна поява в наказателното поле на Лайпциг. Маневреният Луис остави няколко съперника след себе си, но след това бе застигнат, а Бернардо Силва не успя да обработи последвалото докосване на Фоден – но атаката се оказа искрата.

Първият удар към вратата е точен

Почти всяка минута гостите – главно чрез десния фланг на Луис и Бернардо Силва – стигаха до вратата, но не успяваха да уцелят топката в гъстата схватка. Чак в 25-ата минута първият удар попадна в гредата на стража на Лайпциг Бласуич – и то точно в целта. След прекрасна комбинация между Луис и Бернардо Силва Фоден уцели топката перфектно от близка дистанция и можеше да се обърне и да отпразнува заслужената преднина.

След това играта не се промени: Сити продължи да доминира в играта, а Лайпциг беше претоварен с изграждането на играта след спечелването на топката. Докато Фоден пропусна дузпа (27-ата), а съотборниците му пропуснаха да стрелят към вратата, Хави (30-ата), Опенда (40-ата, 44-ата) и компания не се възползваха от малкото пространства, които Лайпциг имаше – ето защо на почивката резултатът остана заслужено 1:0.

Липциг се възползва от липсата на сигурност в Сити с ледена прецизност

След подновяването на играта обаче гостите разчитаха твърде много на липсата на решения от страна на Лайпциг. МанСити застана твърде високо – и бързо получи заслуженото. При една контраатака сигурността не беше правилна. Опенда се отърва от Аканджи след пас на Поулсен и постави топката идеално плонжираща до левия стълб (48-ата минута).

След това Лайпциг намериха по-добре пътя към играта, защото бяха по-смели и внимателни в единоборствата си. На моменти се стигаше до открита размяна на удари, но липсваха чисти голови положения и от двете страни. Докато в отбрана Клостерман блестеше с важни защитни действия, в предни позиции импулс даваше преди всичко резервата Баумгартнер.

Джокерите на Гуардиола жилят

Решителният гол обаче трябваше да падне в полза на гостите – и също бе дело на жокерите на Гуардиола. Доку изведе Алварес със себе си от лявата страна, който постави топката в десния ъгъл на вратата от положение стоеж (84.). Аржентинецът, който вече беше вкарал два пъти при победата с 3:1 над Белград, беше сменен само пет минути по-рано и доказа головия си талант, докато Хааланд беше до голяма степен немаркиран.

Баумгартнер имаше отговор на крака, но слабият му удар за малко не попадна в целта (87.). В четирите минути на добавеното време Лайпциг отново хвърли всичко напред и се втурна в контраатака след грешно подаване. Този път Алварес подаде на Доку, който плъзна топката покрай Бласуич за победата (90.+2).

Така Манчестър Сити остана непобеден в 15-ия си пореден мач в Шампионската лига и можеше да отпразнува първата си победа в Лайпциг. Това беше и 103-тата победа на Гуардиола в Шампионската лига като треньор. Само Карло Анчелоти от Реал Мадрид може да се похвали с повече успехи (109).

Още в събота РБ е домакин на Бохум в Бундеслигата (15,30 ч.), а МанСити гостува на Арсенал за топ мача от Висшата лига в неделя (17,30 ч.). В 3-ия ден от първенството на Висшата лига Лайпциг очаква Цървена звезда Белград на 25 октомври (21:00 ч.), по същото време „небесносините“ приемат Йънг Бойс Берн.